İbiş Ailesi, Philadelphia (Didem)

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle tüm süreç boyunca içimde birikenleri paylaşma imkanı verdikleri için site sahiplerine teşekkür eder, sonrasında da anlatacaklarımda kendiyle alakalı neler olabileceğini düşünenler için durumumu özetlemek isterim. Bu konuda hiçbir şey bilmeden yola çıkıp green card ı basım sürecine girmiş biri olarak yardım edebileceğim bir konu olursa ne mutlu bana çünkü ben de her şeyi bu siteler yardımıyla hallettim.

Kasım 2015 tarihli başvurum ile Div-2017 talihlisiyim, Ağustos 2016’da DS-260’da bekar olarak çekilişe başvurdum, Mart 2017’de görüşmeyi bekar olarak yaptım, vizem onaylandı, sonra hemen arkasından evlendim, soyadımı koruyarak ilave eşimin soyadını aldım, pasaportumu değiştirmedim, Nisan 2017’de tekrar görüşmeye bu sefer eşimle gittik (eşimin yurt dışı geçmişi olduğundan bir de ilave başka ülkeden sabıka kaydı işlemlerimiz oldu ayrıntıları aşağıda vereceğim), vizelerimiz onaylandı, 26 Temmuz’da da ilk girişimizi New York’tan birlikte yaptık, ben Elektrik-Elektronik eşim Elektronik-Haberleşme Mühendisi, Türkiye’de haberleşme sektöründe çalışıyorduk, yine telekomünikasyon üzerinden iş aramaya devam ediyoruz, eşim Amerika’dan dönmedi, Philadelphia’da green card’larımızı bekliyor, 1 hafta içinde SSN kartı geldi, ben halen Türkiye’deki işime devam ediyorum, iş durumlarımıza göre nihai şehrimizi belirleyeceğiz. Özellikle görüşme öncesi-sonrası medeni durum değişikliği ve bu süreçteki yazışmalar hk bilgi almak isteyenler olursa yardımcı olmak isterim çünkü ben en çok bu konuda sürekli bir endişe halindeydim =)

Tüm macera şezlongda güneşlenirken radyoda green card başvuruları 3 gün sonra sona eriyor haberini duyan abimin arayıp da bak bakalım nasıl bir seymiş, çakalım birer başvuru bu demesiyle başladı. Halbuki, öncesinde konuya dair ne bilgimiz, ne de merakımız vardı =)

Kasım 2015 ‘te Div-2017 için ben ve birkaç arkadaşım başvurduk, bekardım, Mayıs 2016 ‘nin sonlarında “Aa böyle bir şey vardı” diye aklıma geldi (halen bilmeyen varsa çekiliş sonuçları size mail olarak gönderilmiyor, bilfiil giriş yaparak kontrol etmelisiniz) ve sisteme girdiğimde karşıma çıkan yazıda “You have been randomly selected for further ..” şeklinde bir açıklama bulunuyordu. Hemen arkadaşlarıma haber verdim ve onların da kontrol etmesini istedim ancak başka hiç kimsede böyle bir bildirim yoktu. Çekilişi kazanmış olabileceğimi o zaman düşünmeye başladık ve sonrasında çeşitli forumlar ile ev sahibi sitemiz üzerinden olaya dahil olmaya başladım.

Ağustos 2016 ‘da DS-260 doldururken bekardım ve henüz evlilik ile alakalı bir durumumuz yoktu. Açıkçası form doldururken dahi halen “Şimdi çıktı mı ki bana” diye düşünüyorduk, sonraki araştırmalarımızdan anladım ki çok aykırı bir durumunuz yoksa çekilişten sonraki dönem tamamen bürokrasi demek. Benim numaram 2017EU13… şeklindeydi, Ocak 2017’de 1 Mart için randevu maili geldi. Halen görüşme olmadan işin kesinleşeyeceğine inanamadığımızdan yine evlenmedik, ben görüşmeyi bekar olarak yaptım. Evraklar için bankada para, son 6 ay maaş bordrom, hesap hareketlerim ve sahibi olduğum evin belediyeden ederini gösteren bir belgeyi toplamaktı en çok dikkat ettiğim, diğerleri Ankara’daki sağlık kontrolü ve nüfusa ait bilgilerdi. Görüşme çok rahat geçti ve meşhur sarışın yabancı hanım sadece hal hatır sorarak vizemi onayladı. Hemen orada yakın zamanda evlenmeyi düşündüğümüzü, bu konuda ne yapmamız gerektiğini sordum. Türk bir başka görevli açıklamada bulundu. Çok vakit kaybetmeden nikahınızı yapın ve yeni nüfus örneğiniz ile evlilik cüzdanınızın örneğini gönderin bize dedi.

Artık işler kesinleştiği için 3 hafta içinde nikah işlemlerini hallettik. Bu arada artık yıldırım nikahı diye bir şey yokmuş onu da öğrendik :)) Evraklarınızı ve sağlık raporunuzu verdikten sonra memurun uygun olduğu her an nikah kıyılabiliyor. Nikah sonrası 1 hafta içinde nüfus bilgilerimiz güncellendi ve yeni kayıt örneği ile evlilik cüzdanı fotokopilerini konsolosluk sitesindeki soru formu (https://tr.üşembassy.gov/tr/visaş-tr/contact-immigrant-visa-section-tr/) üzerinden iletmek istediğimizi bildirdik. Bize “Kargo ile gönderebilirsiniz” dönüşünü yaptılar. Konsolosluğa ait kurye servisi üzerinden ücret ödemeden ben üzerinde vize basılı olan bekarlık soyadımın olduğu pasaportumu geri gönderdim. Bu süreçte en çok ortada kaldığımız konu benim pasaportumu değiştirip değiştirmemem gerektiği oldu. Nikahtan sonra kendi soyadımı koruyarak eşiminkini de almıştım ama hem işlemlerin bir an önce hallolmasını istememiz hem de üzerinde vize basılı olan pasaportun iptalinin herhangi bir sıkıntıya yol açması ihtimaline karşın ben pasaportu değiştirmeden geri gönderim konsolosluğa. Sonrasında takribi 10 gün sonrasına tekrar görüşme için mail aldık. Eşimden DS-260 üzerine sadece nüfus kayıt örneği istendi, herhangi bir mali bilgi istenmedi, hemen çok hızlı bir sağlık raporu aldı ve beraber görüşmeye gittik.
Bizim nikahımızı benim vizemin onaylanması sonrasında yapmış olmamız, görüşmede ilişkinin ispatı için belge talebi ve sorularla karşılaşmamız anlamına geliyordu maalesef. Çünkü bu işi para karşılığı yapan çok kişi varmış!.. Yaptığımız araştırmalarda ve önceki senelere ait okuduğumuz tecrübelerde sürekliliği olan bir ilişkimiz olduğunu hem bir takım fotoğraf, mail, mesaj gibi belgeler hem de görüşme sırasındaki soracakları sorulara vereceğimiz cevaplarla kanıtlamamız gerektiği yazıyordu. Bu yüzden hem farklı zamanlara, seyahatlere, gezmelere, ortamlara ait birlikte olduğumuz fotoğrafları hem de bilumum kız isteme, yüzük takma, nikah gibi ailelerin dahil olduğu fotoğrafları bastırdık. Ayrıca ben aramızdaki sohbetleri gösterir mail ve mesajların da çıktılarını alarak dosyaya ekledim. Görüşmeye elimizde fotoğraflar, çıktılar, parmağımızda yüzükler ile sağlam bir heyecanla girdik. Ancak ne o bütün kendimizi çapraz sorguya hazırlayışımıza ne de tanışmamız ve özellikle son 1 yıl içindeki görüşmelerimiz hakkındaki farklı şeylerden bahsetmemek adına pratik yapışlarımıza gerek kalmadı. Yine sarışın sempatik yabancı hanımla karşılaştık, beni evraklardan hatırladı, şöyle bir bize baktı, “Ooo hayırlı olsun” dedi, sadece “Nasıl tanıştınız” diye öylesine bir sordu, biz de birbirimize sen mi anlat ben mi anlat diye bakarken birkaç kelime söyledik ve eşime “Sağ elinizi kaldırabilirsiniz” diyerek bütün o bekleyiş mutlulukla sonlandı =) (dipnot: benim vizem benden kaynaklı bir değişiklik sebebiyle iptal edildiği ve tekrar basıldığı için bir 330$ daha verdim)

Bir tek ilk evrakları teslim ettiğimiz yerde farkettik ki bir konuyu atlamışız; eşimin Azerbaycan’da 3 yıl yaşamışlığı olduğundan oradan da bir adli sicil kaydı gerekiyormuş (1 yıldan fazla başka ülkede yaşamışsanız bu evrak isteniyor, biz onu gitmeden önce sanki son 1 yıl gibi algılamışız o yüzden bu belgeyi almamıştık) bu yüzden eşime AP (Administratıve Processing) verildi ve belgeyi temin etmesi istendi. Görüşme sonrası benim yine 1 hafta içinde pasaportum geldi. Azerbaycan’dan evrağın temini için oradaki konsolosluğa onların dilinde başvuru gerekiyordu, arkadaşları yardımcı oldu. Ancak verilen cevabın ya İngilizce olması ya da yeminli tercüman ile çevirisinin olması gerekiyor, bu önemli bir ayrıntı. Evrak git-gel işlemleri sonrasında yine konsolosluk kurye servisi üzerinden gönderdik ve eşimin de vizesi onaylı pasaportu elimize ulaştı.
Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra benim kalan tek endişem üzerinde sadece bekarlık soyadım olan pasaportla ülkeden çıkışta ve Amerika’ya girişte sorun yaşamamak oldu. Bu konuda eşim hava limanı güvenliği ile görüştü ve ben de konsolosluğa soru formu üzerinden yazdım. Güvenlik sorun olmayacağını, ihtiyaten evlilik cüzdanını yanımda bulundurmamın yeterli olacağını söylemiş. Konsolosluk da kabaca çok isterseniz gönderin iptal edelim, bir 330$ daha alalım basalım yeni vize ama sorun yaşamayacaksınız şeklinde bir dönüş yaptı. Ben de kapılardan geçene kadar bu endişeyi üzerimde taşıdım açıkçası. Bu konuda ne ülkeden çıkışta (bu arada pasaport bilet uyuşmazlığı gibi bir durum olur diye biletimi de kendi soyadım ile aldım) ne de Amerika’ya girişte sorun yaşamadık. Şimdiki yeni merakım green card ların nasıl geleceği yönünde. Bakalım orada soyadımı ekleyecekler mi heyecanla bekliyorum.

Biz ülkeye JFK ‘den New York ‘tan girdik. THY ile direkt uçtuk, Terminal 1’ e indik ve çok da yoğun olmayan bir sıra ile yaklaşık 25dk sonra pasaport kontrol memurunun önündeydik (burada daha kısa zamanda memura ulaşmak istiyorsanız uçağın ön taraflarını tercih edebilirsiniz). Memurun yanına işlemlerimizin ortak olacağını düşünerek birlikte gittik (aileler belki de hep bu şekilde yapıyordur tam bilemiyorum ama bizimkisi acemilik kaynaklı bir kararsızlıktı sanırım). Başvuruda yazılı adresimizi değiştirmemiz gerekiyordu. Siz de böyle bir şey yapacaksanız memur işlemlere başlamadan hemen söyleyin biz o anki korkumuzdan biraz geç söyledik, kızmadı ama keşke baştan söyleseydiniz dedi. Evraklarla ilgili başka ekstra bir durum olmadı. Green Card için bir odaya alarak işlem yapacaklarını düşünüyorduk ama direkt gişede parmak izlerimizi alarak geçirdiler. USCIS ödemelerimizi gitmeden yapmıştık, birkaç gün sonra sistemde açtığım hesabıma baktığımda yeni adresin oraya işlenmiş olduğunu gördüm.

Ben birkaç gün New York’ta kaldıktan sonra geri döndüm (Otel yerine airbnb tercih ettik ve gayet memnun kaldık, bu yeni oluşumu destekliyorum ve tavsiye ediyorum. Seçim yaparken süperhost olmasını gözetmeniz ve yorumları iyi okumanız doğrultusunda bir problemle karşılaşacağınızı zannetmiyorum, eşim yeni yerinde de airbnb üzerinden ayarladığı bir yerde kalıyor), eşim şu an Philadelphia’da kartları bekliyor. Green card gelmeden SSN başvurulmaz gibi bir algımız vardı bizim meğer öyle değilmiş. Çeşitli koşuşturmacalardan bu konuda ayrıntılı araştırmamışız, atlamışız. Bilseydim ben de oradayken SSN için başvururdum. Eşim Pazar günü geçti yeni yerine, Pazartesi başvurdu, dün de gelmiş kartı gayet hızlı bir şekilde. Aynı hızı green card lardan da bekliyoruz =)

Başvuru ve giriş serüvenimiz bu şekilde, şimdilik aktif olarak telekom işlerini araştırıyoruz. O yüzden Philadelphia ‘da kalıp kalmayacağımız belli değil. Orayı seçme sebebimiz yaptığımız araştırmalarda gelir-gider dengesine göre makul görünmesi olmuştu (https://www.expatistan.com/cost-of-living üzerinden şehirleri kira, ulaşım, genel fiyatlar gibi parametreler için karşılaştırabilirsiniz). Kartlar geldikten sonra üzerine 1 ay daha kendimize vakit tanıyarak, sonrasında farklı bir yerde imkan çıkmazsa ve eşim de o zaman aralığında şehirden memnun kalırsa orada devam edebiliriz. Şehir hk şimdilik çok fazla bilgimiz yok açıkçası ama gezdikçe bilgileri artıyor. Bir süre daha geçtikten sonra oradaki yaşam ve imkanlar hk da da edindiğimiz bilgileri mutlaka paylaşmak isteriz. Ayrıca bahsettiğim gibi bizim alanımızda iş durumları nasıl, nerelerden nasıl iş aranır, ilan takip edilir ve potansiyeller nedir bu konularda da sorusu olanlar olursa yardımcı olmak isteriz.

Tüm vizesini alıp yerleşen, süreçleri devam eden ve bu konulara dahil olmak isteyenler için her şeyin çok güzel olmasını dileriz,

Sevgiler

Didem

 

**Başvuru aşamasından, ABD’de yeni hayatınızı kuracağınız o heyecan dolu günlere kadar sizlere destek olmak isteriz. Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bu linke tıklayın. 

18 thoughts on “İbiş Ailesi, Philadelphia (Didem)”

 1. Merhabalar..! Ben de 2018 talihlisi olarak siteyi düzenli olarak ve zevkle takip ediyorum.. Paylaşımlar için ayrıca emek veren, vesile olan herkese çok teşekkürler 🙂
  DS-260’u Mayıs sonunda doldurup göndermiştim.. Buradaki paylaşımlardan edindiğim bilgiye istinaden mülakattan önce evlenmemizin daha doğru olacağı kararını verdik. Temmuz sonunda nikah işlemlerimiz bitti. Pasaportumu da yeni soyadıma göre değiştirdim. DS-260 formlarını açtırıp, revize ettikten sonra 12 Ağustos’ta yeniden submit ettik.. Case numaramız 8 binlerde.. Şimdi meraklı bir bekleyiş içerisindeyiz.. Acaba geç mi kaldık diye.. Anladığım kadarıyla, case numaramız çok yüksek olmasa da, formu yeniden submit edince mülakat tarihi de öteleniyor sanırım..
  Son olarak; 1997-2001 yılları arasında New York’ta öğrenciydim. Bu döneme ait Adli sicil kaydı almam gerekecek midir..?
  Her şey gönlünüzce olsun dileklerimle.. Teşekkürler 🙂

  1. Verdiginiz bilgilere gore atik davranmissiniz ve her seyi dogru yapmissiniz. 8bin Agustos icin hic sorun degil. Amerika’daki kalislariniz icin sicil kaydi gerekmiyor, onlar gerekli kontrolleri kendi kendilerine yapacaklar zaten. Simdiden hayirli olsun 🙂

   1. Tekrar merhabalar.. Houston’daki sel felaketinden sonra durumunuzu merak ettik.. umarız siz ve eşiniz iyisinizdir.. çok geçmiş olsun.. iyi haberlerinizi almak dileğiyle

 2. Merhaba bildim bileli Amerika hedefim var dı 🙂 Fakat youtube da bazılarına cevap bulamadım zamanınızın olduğu vakit cevaplarsanız çok sevinirim.
  1-Turizm öğrencisiyim (Servis) seneye bitiyorum (Ünv. yi AKE okumak istiyordum fakat Amerika da geçersiz olacağı için ünv. okumamaya karar verdim) Lise diplomamı ve kafe,lokanta vb. Açma belgesi veriyorlar bunlar görüşme de veya her hangi bir adımda + sı olur mu?
  2-Doğar doğmaz Diyafram ameliyatı olmuşum 🙂 Sağlık kontrolünde bir sorun çıkar mı ? (İlaç kullanmıyorum)
  3- Üzerimde kira geliri olan bir ev var diyelim + sı olur mu ?
  4- Hesabımda 6bin tl olsa bile verir ler mi ? 1.8k Dolar
  5- Houston da lgbt bireylere yönelik şiddet var mı?
  6-Türkiye’deki sevgilimi evleneceğiz diyip abd de evlenebilir miyiz? Otomatik o da abd de yaşayabilir mi?
  7-Türkiye’de Liseyi bitirip Houston da devam edebilirmiyiz üniversiteye? veya Türkiye deki gibi ismek gibi bir yer var mı? ( İş için Sertifika verecek bir yer?)
  8- Houston Halk otobüsü 😀 Toplu taşıma var mı ?
  9-Bisikletle gidip gelinebilinir mi ? (Motor 2 yıl içinde almam imkansız gibi geliyor)
  10-Askerlik yapmadam Greencard verirler mi ? TR geri çağırır mı gel yap diye 😀 ?
  11-İlk iş de full değil de part time olarak alıyorlarmış doğru mu?
  12-Tekrar sormak istiyorum LGBT lilere yönelik şiddet var mı? sözlü ve ya vurmalı 😀 şiddet en önemlisi bu
  13-Eyaletlere göre asgari 10 veya 7.25 olarak değişiyormuş 7.25 olan eyalet 10dolar verene göre daha ucuzmuş doğru mu?
  14-Walmart,Ross Dollar Tree,Gratis gibi mağazalar eyaletlere göre fiyatları yükseliyor mu? 10 dolarlık asgari alan eyalet de 40 dolarken 7.25 olan eyalet de 30dolar olur mu yoksa standart mıdır?

  Cevaplarsanız cidden aklımdaki tüm sorulara cevap vermiş olucaksınız ÇOOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. 1- Lise diplomasi yeterli.
   2- Sorun olacagini sanmam, ancak karari doktor verir.
   3- Olur. Gelirinden ziyade evin size ait olmasi faydali.
   4- Biraz az, ama diger seylerle kombin olunca bir ihtimal yeterli olabilir. Ne kadar cok nakit o kadar iyi.
   5- Yok. Ust komsumuzun balkonunda aylardir duran gokkusagi bayragi var.
   6- Otomatik olarak degil, tabii ki belli bir surec olacak. Ancak, evet mumkun. Bu konuda sizing icin dogru olan eyaleti bulup orada evliligi yapmaniz onemli(LGBT dediginiz icin diyorum).
   7- Yapabilceginiz bir cok sey var. Universiteye devam etmek de bunlardan bir tanesi. Ayrica meslege ozel okullar ve kurslar da yuz binlerce 🙂
   8- Houston’da 2 tramvay hatti ve idare eder bir otobus hatti var. Ancak genelde burada herkes arabaya biniyor.
   9- Bisiklet icin biraz cesaret lazim. Sehirde genelde kaldirim yok, normal yoldan surmek gerekiyor. Dehset hizli suren arabalar arasinda biraz korkusuz olmak lazim.
   10- Alabilirsiniz. Hic onemi yok askerlik mevzusunun. Burada calisirsaniz askerligi bedelli yapmak icin bir yontemler var diye biliyorum.
   11- Her ikisi de olabilir. Basvurdugunuz isin tanimi neyse ona gore ise girersiniz. Ilki part time olacak diye bir sey yok.
   12- Kesinlikle yok.
   13- Bir cok eyalette asgari ucretle yasam kosullari biraz zor. Ancak oranlar ona gore eyaletten eyalete degisiyor. Bununla bilrikte eyaletlerin her yeri de bir degil. Ornegin Austin’de Houston’dan daha pahali. Daha kucuk bir sehre giderseniz, hatta kasabaya hayat daha da ucuz olur.
   14- Tam oranlari bilemem ama eyaletten eyalete degisiyor. Bir kere fiyati bile ayni olsa ustune odediginiz kdv farkli olabiliyor. Mesela sise icme suyu Houston’da Orlando’ya gore daha ucuz.

   Rica ederim 🙂 Iyi sanslar.

   1. Çok teşekkür ederim cidden cevaplamışsınız 😀 Acaba Amerika’da hangi meslekler daha iyi geliri var tarzı bir konu açabilir misiniz 😀
    XXX
    Forumunuzda Hemşirelik diye bir konu okudum, bizde TC de x bölümü y ünv. bitirip oraya gelsek orada da çalışabilir miyiz eyalet’e başvurup öğretmenlik olur eczacılık aşcılık falan falan bununla ilgili konu yaparsanız cidde çok iyi olur her forumda parça parça var
    Tekrar çok çok teşekkür ederim

 3. Merhaba bir sorunum olacaktı. Ben buradan turist olarak gidersem 6 aylık vize ile orada oturma izni çalışma izni alabilme şansım olur mu. 6 aylık süreç içinde. Yoksa sadece green kart mı olması lazım . yoksa başka bir alternatifler var mı buradan gitmem için. bana ait ev araba işyeri olması lazım mı şu an kendime ait ev var Yaklaşık 300 bin dolar civarında bu yeterli oluyor mu. Veya bu evi satıp da oradan alma şansım olmuyor sorularımı cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  1. Oyle bir imkan maalesef yok. Green card size calisma izni getirebilecek izinlerden bir tanesi. Bunun almak icin cesitli yontemler var. Bununla ilgili yazimiz burada. Ancak tursit vizesi bu yontemlerden biri degil. Elinizdeki imkanlarla yatirim vizesi ve green card bakabilirsiniz, bunun icin gocmenlik avukatlarina ulasmaniz lazim.

 4. Merhaba,
  Ben ve esim DV2018 talihlisiyiz, su an gorusme icin siramizin gelmesini bekliyoruz. Fakat bu sure zarfinda esim ailesinden dolayi sirp vatandasligi statusu kazandi ve sirp pasaportu aldi. Bunu formlarda guncellememiz gerekir mi? Eger gerekli ise nasil yapmaliyiz? Tesekkurler 🙂

  1. Green card vizesini ustune bastiracagi pasaport hala DS260’ta girdigi ulkedense bu konuda degisiklik elzem degil.

 5. İyi günler. Sıramın gelmesine 900kişi kaldı ve bu sene çok yavaş ilerliyor.30 eylülden sonraya kalma endişesi yaşıyorum. Bildiğim kadarıyla 30 eylülden sonra current olma ihtimalim kalmıyormuş doğrumu?eğer temmuzda current olursam görüşme nezaman olur?saygılar.

  1. Ekim’de yeni DV yılı başladığı için 30 Eylül her zaman önceki yılın son günü oluyor. Sonrası yok, hak yanıyor. Temmuzda current olursunuz diye ümit ediyorum, siz de öyle yapın:) Bu durumda görüşme Eylül’de olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir