Görüşme Tarihi için: Visa Bulletin Nedir?

Eveeet… Çekilişi kazandınız ve DS260 formunuzu başarıyla doldurup sisteme kaydettiniz. Ama henüz elinizde vize yok, tekrar hatırlatalım, çekilişi kazanmak vizeyi aldınız anlamına gelmiyor. Peki konsolosluktaki görüşme ne zaman olacak? Anlatmaya çalışalım.

Açıkçası şimdi tekrar bekleme zamanı. Yalnız bu seferki biraz farklı bir bekleyiş olacak. Başvuru formunu doldurup beklemek kadar kolay değil. Çünkü bu bekleyiş aktif bir bekleyiş. İki sebepten dolayı:

1-Numaranızın sırasının gelip gelmediğini kontrol etmeniz lazım (Visa Bulletin Takibi).

2- Bu süre zarfında hazırlamanız gereken belgeleri kafanızda tasarlarken, bir yandan da EĞER her şey yolunda giderse hayatımı nasıl yönlendireceğim sorularını deliler gibi kafanızda dönüp dolaşıyor olacak. Bu konuyu başka bir sayfada anlatacağız.

Şimdi burada hızlıca bir numaralı olayı, yani şu Visa Bulletin olayını anlatalım.

Hani çekilişi kazandınız diye gelen mektupta Yıl+EU+Sıra Numarası şeklinde bir numara vardı ya (Detaylı bilgi için buraya tıklayın). İşte oradaki sıra numarasının işleme alınıp alınmadığı kontrol etmek için her ay yayınlanan bir bülten var. Bunun adı Visa Bulletin ve bu listeyi aylık olarak şu linkten takip edebilirsiniz. Ve eğer numaranız gelirse buna Green Card jargonunda “benim numaram “Current” oldu.” deniyor. Current olmak demekse görüşme için tarih ve saat beklemeye başlamak anlamına geliyor (Bunu da yine başka bir sayfada anlatacağız).

Şimdi bir tarz değiştireyim, sorular şeklinde anlatayım:

a) Bu bültende neler var?

Listeler… Her bölge için ayrı ayrı, o ay ve takip eden ay içinde görüşmeye çağrılacak numara aralığı…

b) Bu bülten ne zaman yayınlanıyor?

Her ayın İlk 10-15 günü içinde. Genelde 8’i 9’u 10’u gibi yayınlanıyor.

c) Bu bültenler ne zaman yayınlanmaya başlıyor?

Her yıl, o senenin kazananları için ilk Visa Bulletin, her yılın Ağustos ayında yayınlanıyor. Adı “September Visa Bulletin”. Bu ilk bültende hem önceki yılın sonuncu bülten sonucu (sizi bağlamaz), hem de yeni yılın ilk ayı yayınlanıyor. Takip eden aylarda yine toplamda iki adet numara yayınlanıyor ancak, bir tanesini zaten biliyor olacaksınız. Dolayısıyla her ay takip ettiğiniz ve heyecanla beklediğiniz rakam, ondan sonraki ayın randevularını ifade edecek. Yazılı anlatması çok kolay bir olay değil. Aşağıda örnekle anlatacağım. Bunun dışında başka sorularınız mutlaka olacaktır, çekinmeden yazabilirsiniz.

d) Pekiii, bu bültenler ne zaman bitiyor?

Çok net bir konu var: Her sene Eylül ayından sonra kimse geçerli yıl için Green Card vizesi alamaz! O yüzden son bülten Temmuz ayında “August Visa Bulletin” adı altında yayınlanır ve o yıl kapanır.

e) Biz hangi bölgeye bakacağız?

Europe bölgesi.

f) Case Number’ım (Sıra Numarasının) geldiğini nasıl anlayacağım?

Hani sıra numaramız  2015EUxxxxx şeklindeydi ya. O sondaki 5 haneli rakamı bekliyoruz. O ay, o bültende yayınlanan rakamın altında kalan rakamlar görüşme için tarih beklemeye başlayabilirler.

Şimdi 2015 yılından iki tane örnek verelim. İlk örnek, yılın ilk Visa Bulletin’inden:

2015 Yılının İlk Bülteni (2014 September Bulletin)

1

Burada gördüğünüz 8,500 rakamı şunu der: 2015EU00001’den 2015EU08500’e kadar olan case numaraları Current oldu. Yani sizin numaranız bu ilk 8,500 numaradan biriyse, hayırlı olsun! Bültenin yayınlandığı ayı takip eden ay görüşmeye çağrılacaksınız. (Bu arada DS260 formunu olabildiğince erken doldurmuş olmanız lazım, yoksa görüşmeniz sonraki aylara kalabilir.)

Şimdi de ara aylardan birine bakalım:

February 2015 Visa Bulletin

bülten

Bu bültende Avrupa için açıklanan rakam 24,000. Yani bir önceki ay açıklanan rakamla, 24,000 arasında kalan Case Number’ları Current oldu. Yani mesela sizin numaranız 2015EU22578 ise current oldunuz demek.

g) Ne zaman current olacağımı önceden bilebilir miyim?

Hayır, maalesef. Önceki yılların rakamlarına bakabilirsiniz, gidişata göre kabaca tahminlerde bulunabilirsiniz, dua edebilir hatta totem bile yapabilirsiniz ama kesin olarak bilmenize imkan yok 🙂 Fikir vermesi açısından eski yılların numaraları aşağıdaki gibi.

Eski Yıllar

 

h) Geçmiş yıllara bakınca bazı aylarda “curr.” diye bir ibare var o ne demek?

Curr. demek, o sene Current oldu demek. O sene o aydan sonra artık herkes ama herkes görüşmeye gidebilecek… Yani bu çk güzel bir şey, keşke her sene öyle olsa.

i) Ya numaran Current olmazsa?

Bu maalesef muhtemel bir durum. Bazı yıllar, vize verebilecklerinden daha fazla kişiye lottery çıkıyor. İşte bu sebepten çok büyük numaralı adaylar bazı yıllar hiç görüşme alamadan yılı kapatabiliyor. Bu sene olmadı deyip, bir sonraki seneyi tekrar deneyebilirsiniz.

j) Peki bütün bu numaralar, bu amansız takip kime göre neye göre belirleniyor?

Bunu KCC belirliyor. Değişik değişik sebepleri var. Örnek vermek gerekirse bütün dünyadaki Green Card başvurularının vizeye dönüşme durumuna göre, Avrupa bölgesindeki kabul/red oranlarına göre, hatta ve hatta bir bölgede savaş çıkması gibi… Yani Green Card Vizesi ve Green Card sayısını dengeli olarak götürmek için bu Visa Bulletin yayınlanıyor. Asıl amaçları herkeslerin bir anda görüşme için konsolosluklara yığılmasını engellemek. Bir de tabii her yıl alınacak Green Card Göçmen Sayısı hedefinin tutturulması da lazım. Bu yıl 50bin alacağız diyorlarsa ne altından ne de üstünde kalmak istemiyorlar. Yani bir nevi denge kontrol sistemi. Ee yapacak bir şey yok, fırsatı sunan da onlar, kuralı koyanlar da onlar…

Sorularla anlatımda benden bu kadar 🙂

Sonuç olarak, case number’ınız Current oluncaya kadar sabırla beklemeniz gerekiyor. Bu bekleyiş uzun da sürebilir, kısa da sürebilir. Bu çekiliş sonucu aldığınız case number’la alakalı.

İşte Visa Bulletin denilen şey böyle bir şey. Herkese sabırlar dileriz 😉

Current olduktan sonra vize görüşmesine doğru giden yolda detayları da buradaki linkten öğrenebilirsiniz.

Varsa sorularınızı bekliyoruz.

**Başvuru aşamasından, ABD’de yeni hayatınızı kuracağınız o heyecan dolu günlere kadar aklınıza gelebilecek her türlü konuda sizlere destek olmak isteriz. Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bu linke tıklayın. 

150 thoughts on “Görüşme Tarihi için: Visa Bulletin Nedir?”

 1. Merhaba,
  DV2018 için green card çekiliş aşamasını geçtik. Ne kadarlık bir süre içerisinde belgeleri toparlamamızı önerirsiniz. Case numarası olayından dolayı bir iki ay geç başvursak sıra gelmeme ihtimali olabilir mi?

  Teşekkürler.

  1. Numaraniz aktif olmadan, hatta randevu tarihiniz belli olmadan belge toplamayin. Bu arada pasaport gecerlilik tarihleri, pasaporttaki bilgileri guncelleme, para biriktirme/ayarlama, evlilik/bosanma konulari varsa halledebilirsiniz ve tum adaylar icin ds260 formunu doldurabilirsiniz.

 2. Merhabalar Mehmet bey öncelikle süper bir site tebrikler biraz başınızı ağrıtıcam.BUGÜN öğrendim dv2018eu kazananlarındanım.bekarım ama 2 yıldır bir birlikteliğim var ve yabancı kız arkadaşım.evlilik seneye düşünüyorduk ama kazanınca düşüncelerim değişti.ne önerirsiniz?riskleri varmı ? 8000 lerde Numaram ve işlerimi danışıp yardımcı olabilecek kim var siz ya da öneriniz nedir.teşekkürler.

  1. Cok tesekkurler Mehmet Bey. Tebrikler, hayirli olsun simdiden. Eger ABD konsunda ciddiyseniz, yildirim nikahi tavsiyemizdir. Hemen ertesi gun de DS260 formlarini evil olarak doldurursunuz.

   Bir kisi bekar olarak karti aldiktan sonra esini yanina getirtmesi pek kolay degil. 1- Riskli 2- Pahali 3- Uzun zaman lazim.
   Sebebi de su, basvuran bekar kisinin ABD’de durumunu ve oturumunu kanitlamis olmasi gerekiyor ki yanina esini alabilsin.

   Numaraniz da dusuk, yani randevunuz hizli gelecek gibi gorunuyor. Yine de ne kadar hizli olursaniz o kadar iyi.

 3. Selam Aleykum. Kazandikdan hemen sonra DS260 formunu iki gun icinde tastikletdirdiysem numaramin one gecme şansi varmidir?

 4. Merhaba tekrar:),
  Case numarası 33600 lerde biri olarak 2018 DS 260 bu sabah sumit etmemin ve nispeten erken hareket etmemin (madem ki current olmak bu numaraya göre belli oluyor) bir avantajı olacak mı, yine de numara aralığımı beklemeyecek miyim mülakat için? Bir de hiç görüşme yapamama ihtimalim büyük mü case numaram itibarı ile?
  Çok teşekkürler & sevgiler

  1. Kesinlikle. Zamanlama guzel. Kendi numara grubunuz geldigi zaman ilk cagrilanlardan olacaksiniz. Ama numaraniz currect oluncaya kadar bekleme suresu biraz uzun olabilir. Gorusmeme ihtimali e var. 2014’te olmus oyle. Vize kotalari doldugu icin 30binlerde bitirmisler gorusmeleri. Kalabalik aileler yuzunden oluyor o. Sik bir durum degil ama umarim bu sene olmaz. Biz 36binle almistik 🙂 Ne kadar heyecanli bir bekleyis oldugunu hatirliyorum.

   1. Çok teşekkür ederim,
    Tüm yardım ve nezaketiniz için.
    Siteyi yavaş yavaş inceliyorum, nasıl iyi bir niyet ve kişisel çabalarınızla bu desteği veriyorsunuz eşinizle birlikte, gerçekten harikasınız.
    Çok çok sevgiler
    Çiğdem

    1. Siz de cok naziksiniz Cigedem Hanim 🙂 Umarim surecte her sey olumlu gider ve ABD’deki yeni hayatiniz gonlunuzce olur.

 5. merhaba bilgileriniz icin tesekkur ederim.
  2018 cekilisini kazandim ancak case number canimi sıktı biraz:( 24.000 lerde sizce sansim varmi ? Kazananlar icin danisman ucretleri biraz fazla sizce danismansiz yapabilirmiyiz? Tekrar tesekkurler.

  1. 24bin iyi bir numara. Ortalara yakin diyebiliriz. Ds260 formunu hemen doldurursaniz bence olmus bile bu is.

   Bana sorarsaniz danismanlara gerek yok. En zor asama formu doldurmak. Sonrasinda her sey bu sitede ve internette her yerde var. Zaten tum surec Turkce olacak. Yapilmayacak hicbir sey yok.

   1. Tesekkurler.Boyle bir bilgi platformu icin size duaciyiz.Henuz kesfettik arada basinizi agritirsak affola..iyi calismalar.

 6. Merhabalar.. Öncelikle elinize & emeğinize sağlık.. Müthiş bir bilgilendirme platformu. DV2018 kazananlarından biriyim.. Bundan sonraki süreç ile ilgili bir çok sorunun cevabını sitenizde buldum. Cevabına denk gelmediğim bir sorum olacak. Sponsor beyan etmek şart mıdır..? Sponsor olacak birilerini bulmak / bulmamak sonucu ne şekilde etkiler..? Şimdiden çok teşekkürler..

  1. Cok tesekkurler Sinem Hanim.
   Sponsor sadece konsolsoluk gorevlilerinin sizin maddi kaynaklarinizi yetersiz bulmasi durumunda gerekiyor olacak. Gidince orada hayat kuracak kadar naktiniz olmali, onu gormezlerse sponsior lazim oluyor.

 7. Merhabalar oncelikle tesekkurler sayenizde cok ciddi bilgiler edindim
  Okuduklarimdan anladigima gore case numaram 87XX mayis ayinda formu tamamlar isek tahmini ekim yada kasim ayinda bir randevu alabiliriz yanlisim varsa lutfen duzeltin
  Sormak istedigim hali hazirda amerikada yasal olarak bulunuyoruz ve daha kolay olabilecegini dusundugumuz icin turkiyeden muracat etmek istiyoruz tecrubelerinize gore doktor randevusunu onceden almak kosuluyla 10 gunluk sure yeterli olurmu yani 5 gun oncesi 5 gun sonrasi evrak gorusme ve teslim alma

  1. Buyuk ihtimalle yeterli olur. Burada her seyin yolunda gitmesi kritik. Doktor muayenesinde ek talep ve sikintili durumlar olmazsa ve gorusmede hemen olumlu sonuc cikarsa. Yalniz vize onayi alindiktan sonra basilmasi bazen uzun surebiliyor. Posta da zaten 2 gun civari suruyor. Teslim almak icin birilerine vekalet birakmaniz gerekebilir.

  1. Gorusme tarihi belli olunca mail atacaklar. Mailde bir aksaklik olursa zaten girip online kontrol de edebiliyorsunuz.

 8. Merhabalar,

  Oncelikle neredeyse tek ve en aciklayici kaynak bu site oldu. Cok tesekkur ederiz. Konu zaten karisik ama sayenizde anlamaya calisiyoruz. Benim sira numaram 37xxx’lerde maalesef. Gorusmeye bile cagirilmayabilirim yani, degil mi? Ama cagirilacaksam da hangi ay olur? Yani Eylul ayinda ilk gorusmelere cagirmaya basliyorlar, son gorusme ayi nedir biliyor musunuz? Bir de su an May Bulletin’de Europe bolumunda Current yaziyor, bu onumuzdeki ay herkes cagirilacak mi demek oluyor?

  1. Cok tesekkurler Mine Hanim. 2017 iyi gitti. Butun case numaralari vize aldi. 2018 icin ne olacak simdiden tahmin etmenin imkani yok. 31 Agustos’a kadar gorusmelerin yolu var. Sabirla bekleyeceksiniz artik. Biz 2015’te 36binle Agustos’ta gorusmeye gittik ve vizeyi aldik. Size de neden oyle olmasin?

 9. Öncelikle böyle bir platformu sadece insanlara yardımcı olmak için kurup ayrıca aktif şekilde soruları cevapladığınız dan dolayı, çok çok teşekkür ediyorum,
  DV2018 çekilişinde bir sonraki adım için hak kazandım numaram 14000 civarı, mayıs5’te de formu gönderdim
  Sayenizde doldurdum ve eksiksiz hareket etmeye çalıştım, fakat iki detayı atladım;
  *şuan çalıştığım şirkette 9. Yılım ve sigorta başlangıcını girdim, önceki işimide 2008 yılı içerisinde sigorta tarihimi girdim, 2008 öncesi çalıştığım 2 işyerinden 3’er ay sigortam varmış ve form a yazmadım malesef bir sorun olurmu, sizce düzeltme yapmam gerekir mi?
  *lise diplomam var, örgün öğretim üniversiteyi bıraktım son olarak da açıköğretimi bırakmak durumunda kaldım, ben üniversite terkim diyerek son açıköğretim bilgilerini yazdım, aradaki örgün öğretim bilgilerini girmedim, yine sizce bir sorun olur mu, düzeltme yapmam gerekir mi?
  Son soru olarak, Sıra numaram ve formu gönderme tarihime göre mülakat tarihim tahmini hangi aralıkta olur, şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum, umarım hayat boyu işleriniz istediğiniz gibi ve yolunda gider…

  1. 1-Cok sorun olacagini sanmiyorum. Yine de KCC’ye bir mail atin isterseniz. LINK
   2-Sorun olmaz. Lise mezunu bilgisini girdiyseniz, bu sekilde surec ilerler.
   3-Tarih tahmin etmek imkansiz. Bekleyip goreceksiniz.

Comments are closed.