Evlilik yoluyla Green Card almak

Merhabalar!

Eminim bu konu birçok arkadaşımızı ilgilendiriyor. Bazılarımız benim gibi çoktan işlemlerimizi başlattık ve sıraya girdik bile. Bazılarımız işlemleri başlatmak için bilgi topluyor veya avukat arıyor; bazılarımız da kendisi Amerika’ya yerleştikten sonra eşi için Amerikan hükumetine başvuru yapmak için gün sayıyordur. İşte bu arkadaşlar için bence şahane bir yazı olacak! Hatta avukata bile gerek kalmadan.

 

Önemli bilgi: Burada yazdıklarımız çekiliş kazandıktan, işlemler bitip green cardı bekar biri olarak aldıktan sonra yapılan eş başvurusuyla ilgili. Biz Nasılgreencardaldım ailesi olarak, çekilişi kazanan adayların evlilik işlemlerini bir an önce bitirp çekiliş green card görüşmelerine evli bir şekilde gitmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü çekiliş yoluyla bekar işlem yaptırdıktan sonraki süreç çok daha uzun ve çok daha stresli. Halbuki çekiliş görüşmesi öncesi yapılan evlilikle her şey her iki kişi için de aynı kolaylıkta geçiyor.

 

Şimdi Amerika öyle bir ülke ki buraya her yıl yüz binlerce kişi göçmenlik yoluyla geliyor. Bir de Amerikada yasal olarak yaşayan göçmenler (LPR) ve bu ülkenin vatandaşlarının (US Citizen) başvuruları sonucunda yüz binlerce kişi Amerikada veya kendi ülkelerinde bekleme sırasına giriyorlar. Düşünebiliyor musunuz? Tonlarca başvuru, yığılıp kalan evraklar, gecikmeler, yıllarca süren beklemeler, aile dramları, daha neler neler…evlilik yoluyla green card

Aslında ABD Başkanı Donald Trump`ın da ortadan tamamen (veya kısmen) kaldırmak istediği şey bu! CHAIN MIGRATION!

Nedir bu “chain migration”? Aslında kolay bir terim, anlamı zincirleme göç. İşte bunu kaldırmaya çalışıyor Sayın Başkanımız. Ama bence boşuna uğraşıyor. Çünkü bu zaten uzun yıllardır var ve Amerika Birleşik Devletleri göçmenlerin buraya göç etmesiyle kuruldu ve şekillendi. Keza başkan Trump bile bir Alman göçmenin torunlarından.

Amerikan hükumeti evli çiftlere, vatandaş olan kişilerin çocukları, ebeveynleri ve hatta kardeşlerine de göç etmek için şans tanıyor. Green card sahipleri ise sadece eş ve çocuklarına sponsor olabiliyor.  Bunlardan en önemlisi evli çiftlerin göçmenlik prosedürüdür. Çünkü daha çok başvuruların alındığı kısım da bu. Ayrıca diğer kategoriler uzun yıllar beklemek zorunda kalabilirler, oysa evli çiftlerin en fazla bekleyeceği süre 2 yıl oluyor. Şimdi olaya daha detaylı bakalım!

Öncelikle eğer Amerikan vatandaşı iseniz evleneceğiniz kişi için devlete yapacağınız başvuru en geç 1 yıl içerisinde sonuçlanır. Bunun en önemli sebebi eşinizin “immediate relative” kategorisine girmesidir. Söz konusu evliliğinizin samimi ve gerçek olduğunu (bona fide marriage) ispat ettiğiniz sürece sorun yoktur. Çünkü yeşil kart almak maksatlı yapılan anlaşmalı evlilikler her sene daha da artmaktadır ve hükümet bunu göz önünde bulundurunca bu konuda taraflara yüklenen ispat yükü önemli oluyor. Adına başvuru yaptığınız kişi (beneficiary, yani eşiniz) herhangi bir vize ile (turist, eğitim vb.) Amerikaya giriş yapabilir, süreci Amerikada takip edebilir. Vizesinin bitmesi onu illegal duruma sokmuş olsa bile yine başvuruyu yapan kişinin, yani eşinin Amerikan vatandaşı olması ona en geç 1 sene içinde alacağı yeşil karta sahip olma konusunda sıkıntı yaşatmaz. Vatandaşın eşinin adına yapacağı başvuru formları aşağıdaki gibidir:

 1. Eş için yapılan istek: Petition for Alien Relative (Form I-130) (Açıklamalı anlatım)
 2. Dilekçenin kabul haberi geldikten sonra izlenecek adımlar için NVC Sitesi. Burada devamında izlemeniz gereken 6 adım da anlatılıyor.
 3. Mevcut  statünün daimi vize statüsüne değişikliği: Adjustment of status (Form I-485)
 4. Çalışma izni başvurusu: Employment Authorization (Form I-765)
 5. Seyahat izni başvurusu: Travel Authorization (Form I-131)
 6. Green card görüşmesi, sürecin başında tercih ettiğiniz üzere Amerika’da ya da yurtdışındaki konsoloslukta.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki 4 ve 5 numaralı belgeler isteğe bağlı olarak doldurulur. Yani Green Cardın elinize ulaşması 4-5 ayı alabilir, bu sürecte insanlar en kısa sürede çalışmaya başlamak ve seyahat etmek istediklerinden bu son iki formu da başvurulara ekleybiliyorlar. Oysa ilk iki başvuru formu onay aldıktan bir süre sonra green card elinize geçer ve onunla hem çalışma izni çıkartabilir (en geç 2-3 hafta içerisinde) ve seyahat edebilirsiniz.

Bu süreci 6-7 ayda geçenler de oldu, 13-14 ayda geçenler de. Tamamen bağlı olduğunuz eyaletteki USCIS ofislerinin belgelerinizi hızlı işleyip işlememesi ile alakalı bir süreçtir. Süreç o kadar detaylı bir süreçtir ki insanlar işin içinden nasıl çıkacaklarını bilmediklerinden dolayı genelde avukata başvururlar. Oysa bütün bu formları dikkatlice doldurmak, istenen belgelerin fotokopisini başvuru formlarının yanına eklemek ve bütün bu dosyaları postahaneye gidip belirlenen adrese yollamak yeterli olacaktır. İnternette formların nasıl doldurulacağına ilişkin on binlerle yazı ve videolar var. Yani bu süreci geçmiş ve geçmekte olan o kadar cok insan var ki onların en az yarısından fazlası bunu avukat yardımı olmadan sorunsuz bir şekilde hallediyor.

Green card sahibi kişinin de eşi için yapacağı başvuru aslında Amerikan vatandaşının yaptıklarıyla bire bir aynıdır. Tek ve en temel fark bekleme süresinin fazla olmasıyla ilgilidir. Kategoriniz değişir, yani “family preference” (F2A) kategorisine girersiniz. Bu kategoriye girenler vize numaraları aktif olana kadar, yani bir nevi onlara sıra gelene kadar beklemeleri lazım. Bu bekleyiş ile beraber toplam süreç 2 – 2.5 seneyi bulabilir. Belgelerin işlenme hızına bağlı olarak süre değişebilir. Sıranın ne zaman geleceğini ise “visa bulletin“den öğrenmek mümkün, zaten site her ay 1 kere yenileniyor. Böylece her geçen ay sıranıza bir az daha yaklaşıyorsunuz.

Bu konu hakkında belki 100 sayfa yazı yazabilirim, çünkü kendim bu konuyla ilgili tonlarca yazı okudum, araştırdım ve bütün bilgileri aldıktan sonra başvruyu kendim sorunsuz bir şekilde yaptım. Yazının amacı bu konuda yardıma ihtiyacı olanların dikkatini çekmek, onlara bir ön bilgi vermekti. Daha detaylı bilgi ve yardım almak isterseniz mutlaka yazının altına soru şeklinde yazabilirsiniz. En kısa sürede ve en etkili kaynakları barındıran cevaplar vermeyi söz veriyorum. Amerikada yaşayan ve ailesini buraya getirmek isteyen arkadaşlara karşılıksız bir şekilde yardım etmek hem benim, hem de zaten bu sitenin amacıdır. Okuduğunuz için teşekkür ederim!

 

 

Okuyuculara Not: Sevgili dostlar! Avukatlar yukarıda yazdığım süreçlere pozitif etki yapan, bütün bu işlemleri çok hızlı bir şekilde yürütebilen, göçmenlik ofislerini sık sık arayarak sizin durumunuzu sorgulatan bilir kişilerdir. Yazının esas amacı sizleri onlarla iş yapmaktan sakındırmak değil, sadece bunun avukat olmadan sorunsuz bir şekilde halledilebilir bir süreç olduğunu göstermekti.

155 thoughts on “Evlilik yoluyla Green Card almak”

 1. Merhabalar
  Öncelikle teşekkürler tüm bilgiler ve yardım için
  Benim eşim Amerikan vatandaşı ve 1 ay kadar önce ülkeye giriş yaptığımdan 95 gün sonra Amerika’da evlendik.Şimdi greencard için başvuru yapacağım.4 ay öncesinden bir avukatla görüşüp her telefon görüşmemiz için 250 dolar toplamda 1000 dolar ödedik ve hiçbir ilerleme yok.Sadece soru-cevap ve zaman kaybı elimize geçen.Benim ve Türkiye’de bulunan 11 ve 7 yaşlarında iki oğlumun greencard başvurusu için toplam 12 bin dolar istedi.Başka bir avukatla görüştük o da toplam 8-9 bin dolar olacağını söyledi.Ben de kendim başvurmaya karar verdim:) İhtiyacım olan formlar I-130,485,765,131 sanırım doğru mu?
  Bir de çocuklarımın önümüzdeki yıl okula burada başlamaları ve benimle birlikte greencard alabilmeleri için ne yapmalıyım?
  Teşekkürler

  1. Merhabalar, bizim maalesef bu konularda bir deneyimimiz yok. Genelde adaylar kendilerini guvende hissetmek icin avukatla ilerliyor cunku surec son derece uzun. Telefonla gorusmeye ucret yazmak cok cilginmis. Daha hesapli Bir hizmet aramanizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir