Evlilik yoluyla Green Card almak

Merhabalar!

Eminim bu konu birçok arkadaşımızı ilgilendiriyor. Bazılarımız benim gibi çoktan işlemlerimizi başlattık ve sıraya girdik bile. Bazılarımız işlemleri başlatmak için bilgi topluyor veya avukat arıyor; bazılarımız da kendisi Amerika’ya yerleştikten sonra eşi için Amerikan hükumetine başvuru yapmak için gün sayıyordur. İşte bu arkadaşlar için bence şahane bir yazı olacak! Hatta avukata bile gerek kalmadan.

 

Önemli bilgi: Burada yazdıklarımız çekiliş kazandıktan, işlemler bitip green cardı bekar biri olarak aldıktan sonra yapılan eş başvurusuyla ilgili. Biz Nasılgreencardaldım ailesi olarak, çekilişi kazanan adayların evlilik işlemlerini bir an önce bitirp çekiliş green card görüşmelerine evli bir şekilde gitmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü çekiliş yoluyla bekar işlem yaptırdıktan sonraki süreç çok daha uzun ve çok daha stresli. Halbuki çekiliş görüşmesi öncesi yapılan evlilikle her şey her iki kişi için de aynı kolaylıkta geçiyor.

 

Şimdi Amerika öyle bir ülke ki buraya her yıl yüz binlerce kişi göçmenlik yoluyla geliyor. Bir de Amerikada yasal olarak yaşayan göçmenler (LPR) ve bu ülkenin vatandaşlarının (US Citizen) başvuruları sonucunda yüz binlerce kişi Amerikada veya kendi ülkelerinde bekleme sırasına giriyorlar. Düşünebiliyor musunuz? Tonlarca başvuru, yığılıp kalan evraklar, gecikmeler, yıllarca süren beklemeler, aile dramları, daha neler neler…evlilik yoluyla green card

Aslında ABD Başkanı Donald Trump`ın da ortadan tamamen (veya kısmen) kaldırmak istediği şey bu! CHAIN MIGRATION!

Nedir bu “chain migration”? Aslında kolay bir terim, anlamı zincirleme göç. İşte bunu kaldırmaya çalışıyor Sayın Başkanımız. Ama bence boşuna uğraşıyor. Çünkü bu zaten uzun yıllardır var ve Amerika Birleşik Devletleri göçmenlerin buraya göç etmesiyle kuruldu ve şekillendi. Keza başkan Trump bile bir Alman göçmenin torunlarından.

Amerikan hükumeti evli çiftlere, vatandaş olan kişilerin çocukları, ebeveynleri ve hatta kardeşlerine de göç etmek için şans tanıyor. Green card sahipleri ise sadece eş ve çocuklarına sponsor olabiliyor.  Bunlardan en önemlisi evli çiftlerin göçmenlik prosedürüdür. Çünkü daha çok başvuruların alındığı kısım da bu. Ayrıca diğer kategoriler uzun yıllar beklemek zorunda kalabilirler, oysa evli çiftlerin en fazla bekleyeceği süre 2 yıl oluyor. Şimdi olaya daha detaylı bakalım!

Öncelikle eğer Amerikan vatandaşı iseniz evleneceğiniz kişi için devlete yapacağınız başvuru en geç 1 yıl içerisinde sonuçlanır. Bunun en önemli sebebi eşinizin “immediate relative” kategorisine girmesidir. Söz konusu evliliğinizin samimi ve gerçek olduğunu (bona fide marriage) ispat ettiğiniz sürece sorun yoktur. Çünkü yeşil kart almak maksatlı yapılan anlaşmalı evlilikler her sene daha da artmaktadır ve hükümet bunu göz önünde bulundurunca bu konuda taraflara yüklenen ispat yükü önemli oluyor. Adına başvuru yaptığınız kişi (beneficiary, yani eşiniz) herhangi bir vize ile (turist, eğitim vb.) Amerikaya giriş yapabilir, süreci Amerikada takip edebilir. Vizesinin bitmesi onu illegal duruma sokmuş olsa bile yine başvuruyu yapan kişinin, yani eşinin Amerikan vatandaşı olması ona en geç 1 sene içinde alacağı yeşil karta sahip olma konusunda sıkıntı yaşatmaz. Vatandaşın eşinin adına yapacağı başvuru formları aşağıdaki gibidir:

 1. Eş için yapılan istek: Petition for Alien Relative (Form I-130) (Açıklamalı anlatım)
 2. Dilekçenin kabul haberi geldikten sonra izlenecek adımlar için NVC Sitesi. Burada devamında izlemeniz gereken 6 adım da anlatılıyor.
 3. Mevcut  statünün daimi vize statüsüne değişikliği: Adjustment of status (Form I-485)
 4. Çalışma izni başvurusu: Employment Authorization (Form I-765)
 5. Seyahat izni başvurusu: Travel Authorization (Form I-131)
 6. Green card görüşmesi, sürecin başında tercih ettiğiniz üzere Amerika’da ya da yurtdışındaki konsoloslukta.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki 4 ve 5 numaralı belgeler isteğe bağlı olarak doldurulur. Yani Green Cardın elinize ulaşması 4-5 ayı alabilir, bu sürecte insanlar en kısa sürede çalışmaya başlamak ve seyahat etmek istediklerinden bu son iki formu da başvurulara ekleybiliyorlar. Oysa ilk iki başvuru formu onay aldıktan bir süre sonra green card elinize geçer ve onunla hem çalışma izni çıkartabilir (en geç 2-3 hafta içerisinde) ve seyahat edebilirsiniz.

Bu süreci 6-7 ayda geçenler de oldu, 13-14 ayda geçenler de. Tamamen bağlı olduğunuz eyaletteki USCIS ofislerinin belgelerinizi hızlı işleyip işlememesi ile alakalı bir süreçtir. Süreç o kadar detaylı bir süreçtir ki insanlar işin içinden nasıl çıkacaklarını bilmediklerinden dolayı genelde avukata başvururlar. Oysa bütün bu formları dikkatlice doldurmak, istenen belgelerin fotokopisini başvuru formlarının yanına eklemek ve bütün bu dosyaları postahaneye gidip belirlenen adrese yollamak yeterli olacaktır. İnternette formların nasıl doldurulacağına ilişkin on binlerle yazı ve videolar var. Yani bu süreci geçmiş ve geçmekte olan o kadar cok insan var ki onların en az yarısından fazlası bunu avukat yardımı olmadan sorunsuz bir şekilde hallediyor.

Green card sahibi kişinin de eşi için yapacağı başvuru aslında Amerikan vatandaşının yaptıklarıyla bire bir aynıdır. Tek ve en temel fark bekleme süresinin fazla olmasıyla ilgilidir. Kategoriniz değişir, yani “family preference” (F2A) kategorisine girersiniz. Bu kategoriye girenler vize numaraları aktif olana kadar, yani bir nevi onlara sıra gelene kadar beklemeleri lazım. Bu bekleyiş ile beraber toplam süreç 2 – 2.5 seneyi bulabilir. Belgelerin işlenme hızına bağlı olarak süre değişebilir. Sıranın ne zaman geleceğini ise “visa bulletin“den öğrenmek mümkün, zaten site her ay 1 kere yenileniyor. Böylece her geçen ay sıranıza bir az daha yaklaşıyorsunuz.

Bu konu hakkında belki 100 sayfa yazı yazabilirim, çünkü kendim bu konuyla ilgili tonlarca yazı okudum, araştırdım ve bütün bilgileri aldıktan sonra başvruyu kendim sorunsuz bir şekilde yaptım. Yazının amacı bu konuda yardıma ihtiyacı olanların dikkatini çekmek, onlara bir ön bilgi vermekti. Daha detaylı bilgi ve yardım almak isterseniz mutlaka yazının altına soru şeklinde yazabilirsiniz. En kısa sürede ve en etkili kaynakları barındıran cevaplar vermeyi söz veriyorum. Amerikada yaşayan ve ailesini buraya getirmek isteyen arkadaşlara karşılıksız bir şekilde yardım etmek hem benim, hem de zaten bu sitenin amacıdır. Okuduğunuz için teşekkür ederim!

 

 

Okuyuculara Not: Sevgili dostlar! Avukatlar yukarıda yazdığım süreçlere pozitif etki yapan, bütün bu işlemleri çok hızlı bir şekilde yürütebilen, göçmenlik ofislerini sık sık arayarak sizin durumunuzu sorgulatan bilir kişilerdir. Yazının esas amacı sizleri onlarla iş yapmaktan sakındırmak değil, sadece bunun avukat olmadan sorunsuz bir şekilde halledilebilir bir süreç olduğunu göstermekti.

149 thoughts on “Evlilik yoluyla Green Card almak”

 1. Merhaba,
  Erkek arkadasim 1,5 yildir Ametikada Green Card sahibi. Bende Amerikada J1 vizesi ile aupairlik yapmaktayim
  Evlenmeyi dusunuyoruz
  1. J1/F1 vizesine sahipken evlilik yapilabilir mi? Eger yapiliyorsa Green Card basvurusunu da gerceklestirebilir mi?
  2. Green Card basvurusu sonrasi F1 vizesine basvurulabilir mi?
  3. Green Card alinana kadar Turkiye de bulunma zorunlulugu var mi?
  4. Evlilik sonrasi J1/F1 vizesine sahip olmaksizin Amerika da kalinabilir mi?

  1. Göçmenlik konusunda uzman bir avukat ile görüşmenizi öneririz. Bizim tavsiyemiz Avukat Mehmet Kaplan +1-(202) 664-7557.

 2. Merhabalar,ben erkek arkadaşımla 12 yıldır tanısıyorım, fotolarımızda bile geçen yıllar aşikar belli ve erkek arkadaşım Amerikan vatandaşı.Bu yıl turist vizem ile gidip, 3 ay sonrası evlenmeyi planlıyoruz.Evlilik sonrası başvuru formlarında tanışıklığımız yıllar öncesine dayandığından nişanlılık vizesi şartı aranıp başvuru red alabilirmi? Bilgilendiriseniz çok mıtlu olırum,şimdiden çok teşekkürler..

  1. Red alma sadece sahte evlilik durumunda olur. İlk giriş vizeniz, red sebebi olamaz. Yine de süreci bir avukat ile sürdürmenizi tavsiye ederiz.

 3. merhaba. Amerikali esimle bu 4 yillik birlikteligin ardindan evlendik. Green kart a basvurmak istiyorum ama ikimizde yeni universite mezunuyuz. Onun bana sponsor olup 3 yillik vergi gecmisini gostermesi mumkun degil malesef. Suan sponsorluk belgelerini bizim icin imzalayacak bir aile bireyini de bulamadik. baska bir yol var mi acaba bizim bilmedigimiz?

  1. Amerikan vatandaşlarının vergi beyanı yapması bir zorunluluk. Kendisi beyan etmese bile başkası onu dependent olarak yazmış olabilir. Başka bir yol bilmiyorum maalesef.

  2. Ben de aynı durumdayım. Nişanlımın geliri sponsorluk için yeterli değil. Bir sonuca ulaşırsanız bizleri de bilgilendirin lütfen.

 4. Merhabalar ben 5 aydır Amerika’da green Card la yaşamaktayım burada birisinden hoşlandım seviyorum bide kendisine önceden work vize başvurusu yapmışlar ama red almış bu durumda Benim ile evlenip burada yasal olabilir mi zaten üç yıl sonra çocuk üzerinden yasal olabilir diye biliyorum (çocuklar Amerika doğumlu ) sadece burada yasal olarak kalabilirim süreç ne gösterir yardımcı olursanız gerçekten minnettar olurum

  1. Evlilik ile gelen green cardda onceki basvurular kritik degil. Elbette onceki red sebebi suc ya da baska turlu ciddi bir ihlal kaynakli degilse, evlilik dolayisiyla green cardi alir. Surec konusunda Uscis’in sitesinden bilgi alabilirsiniz veyahutta bir Avukat ile gorusmeniz faydali olabilir.

  1. F2A basvuru işlemleri devam eden göçmen adayının Abd’ye gitmesi devam eden vize sürecini zora sokar. Kesinlikle tavsiye etmeyiz.

 5. Merhaba,
  Amerikan vatandasi olan erkek arkadasim amerikada 14 subatta evlendim.green kart islemlerinde aklima takilan bir soru var.velayeti bende olan 3.5 yasinda yanimdaki oglum icin de belgelerde ayni ucreti mi odemem gerekiyor.bunun ilgili degisik yorumlar okudum.kafam karisti.yardimci olursaniz sevirim.

  1. Her bir pasaport vizeye ve oturum iznine ayrı ayrı tabi olacaklar. Dolayısıyla ödemeler ve tüm işlemler sizin için x2 şeklinde olacak. Evliliğiniz hayırlı olsun bu arada 🙂

 6. Merhaba,
  Kiz arkadasimla 3 senelik bir iliskim var ve kendisi bu ay yapmis oldugu konsolosluk gorusmesinde greencard almaya hak kazandi. Simdi nikah yapma ve amerikaya beraber gitme gibi bir amacimiz var. Prosedurler nelerdir, ne yapmamiz gerekir ?
  Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  1. Çekilişten yararlanmanız için bu Ekim ayına kadar sizin de vizeye gitmeniz lazım. Nikah tarihi alın ve Ankara Abd ile en kısa sürede temasa geçin. Eğer çekiliş vizesine size ekletemezseniz öbür tip eş vizeleri yıllar yıllar sürebiliyor.

   1. Danisman sahis kiz arkadasima greencard gorusmesine gitmeden once evlenip dosyaya eklettirmeniz gerekiyordu ve gorusmeye bekar olarak gittiginiz icin cok gec demis boyle bir bilgi dogrumudur ? Ayrica greencard vizesi aldi fakat amerikaya giris daha yapmadi yinede ben kendimi evlenip dosyaya ekletebilir miyim ?

    1. Danışman dediğiniz konsolosluktan mı? Değilse eksik biliyor olabilir. 30 Eylul’e kadar ekleme imkânınız var ama Ankara Abd karar verecek. Daha fazla zaman kaybetmeyin.

     1. Merhabalar Barkin beyin kiz arkadasi anladigim kadariyla 2019 talihlisi ve coktan ds260 teslimini yapip, saglik kontrolleri ve konsolosluk mulakat asamalarini gecmis. Bu yuzden malesef artik kendisini dosyaya dahil edemeyecektir.

 7. Merhaba. Ben 1 buçuk yıl önce erkek arkadaşımla evlendim ve 8 ay önce bütün başvuruşarı yaptım. Fakat bugun başvurular için red yanıtı geldi. Evliliğimizin sahte olmamasına rağmen. Nedenini mail olarak atacağız dediler henüz elime ulaşmado makbuz. Sebebi ne olabilir sizce? Bu durumda ne yapmalıyım tekrar sil baştan başvuru mu yoksa herhangi başka bir yolu var mı

  1. Çok talihsiz olmuş. Cevaplarını aldıktan sonra yapabileceğiniz bir şey var mı ona göre araştırırsanız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir