DS 5535 Formu

Herkese merhabalar,

Son zamanlarda ortaya çıkmış önemli bir konuyu sizlerle hızlıca paylaşalım istedik. Bu yazıyı yazmamız için bize fikir veren okuyucumuz Uğur Bey’e çok teşekkürler.

Hemen konuya girelim. Ds 5535 formu 2017 yılının sonlarına doğru ortaya çıkmış bir şey. Vize kategorisi gözetmeksezin ABD Konsolosluğu tarafından doldurulması istenebilir. Formun istenmesindeki amaç kişinin geçmişi ve sosyal medya hesaplarını daha detaylı araştırmak. Dönemin devlet başkanın tavsiyesiyle bu  DS 5535 formu, vize başvurularinda ek belge olarak istenmeye başladı.

Öncelikle aktaralım bu form herkes tarafından doldurulmuyor. Bir sebepten dolayı seçilen kişilerden isteniyor. Yani konsolosluktan şahsınıza özel talep gelmediği sürece doldurmanıza gerek yok. Öbür taraftan da sizden bu form isteniliyor diye dünyanın sonu geldi demek de olmuyor.

Bu form yeri geldiğinde Green Card Vizlerinde de istenilebiliyor. Yine de merak edecek bir şey yok. Form son derece basit bir mantık üstüne kurulu.

Peki formda neler isteniyor?

Sürece giren bir çoğunuz zaten DS260 doldurdu. Formda sorular aşağı yukarı aynı. DS260’da verdiğiniz cevapların aynısını DS 5535’te verdiğinizden emin olun. Çelişkili bilgi dolayısıyla herhangi gereksiz bir şüphe uyanmasın diye dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Sorulanlar sırasıyla şunlar,

 • Ad, soyad, doğum tarihi, başvurulan vize kategorisi (çekiliş green card vizesi için DV Lottery Visa)
 • Son 15 yılda bulunduğunuz başka ülke oldu mu? Liste olarak yazın (yer-tarih-kim ödedi-kalış süresi şeklinde)
 • Vize başvurüsnda kullandığınızdan başka,  daha önce var olmuş olan başka bir pasaportunuz var mıydı? Varsa verildiği ülke ve psaport numarası neydi.
 • Akrabalar kısmında isimler ve doğunm tarihleri soruluyor.  Öncelikle kardeşler(yaşayan ya da vefat etmiş), devamında çocuklar (yaşayan ya da vefat etmiş) ve son olarak da eşler (eski ve güncel).
 • Son 15 yıl içinde yaşadığınız adresler [Daha önce DS260’ta bunu doldurduğunuz için, bu kısmı boş geçebilirsiniz]
 • Son 5 yıl içinde kullandığınız telefon numaraları
 • Son 5 yıl içinde kullandığınız email adresleri
 • Son 5 yıl içinde kullandığınız sosyal medya hesaplarınızın listesi (Platform adı ve kullanıcı adınız şeklinde)
 • İmza ve tarih (tarih ay/gün/yıl şeklinde)

Hepsi bu kadar. Elle dolduracaksınız ve posta ile gittiğiniz konsolosluğa göndereceksiniz.

İlgili formun kendisine ve diğer bilgilere ulaşmak için bu resmi kaynağı ziyaret edebilirsiniz. LINK

17 thoughts on “DS 5535 Formu”

 1. Mehmet Bey siteniz çok güzel fakat artık her gün paylaşımları kontrol etmekten göndeti kalmadı 🙁 Şimdiden yurtdışında hayat hakkında bilgi topluyorum keşke paylaşımlarınız biraz daha artsa

  1. Selamlar, Takip icin cok tesekkurler. Yeni olarak asagi yukari ayda bir yazi paylasabiliyoruz. Biliyorsunuz bu siteyi yonetmek disinda bizim normal bir hayatimiz da var. Is, ev, aile vesaire 🙂 Elimizden gelen budur, keske daha cok yazabilsek gercekten 🙂

 2. ds 5535 formunda ki amaç nedir ? Mesela kişi facebook’ta Amerika hakkında yazılar paylaştı diyelim bu kişiyi almayacağından mı bahsediyor?

  1. Yazıda da aktarmaya çalıştığımız gibi amaç kişinin geçmişi ve sosyal medya hesaplarını daha detaylı araştırmak. Kimsenin konuyla ilgili çok da bir bilgisi yok. Çünkü çok yeni bir uygulama. Bu formu takiben negatif yanıt alan kimseyi duymadık. Bu form zaten ABD’deki ifade özgürlüğü konusuyla çeliştiği için üstünde çok konuşulmayan bir uygulama olarak aktif olarak devam ediyor.

 3. Merhaba güzel insanlar..

  1-Ben green card talihlisiyim.Pasaport için kayıt sitesinde bana d260 numarası ve dosya numarası soruluyor.Bunlar ingilizce hangi anlama geliyor?mesela case number mı? veya confim number mı?

  2-Pasaportumun geçerlilik süresi haziran sonu ama uzatıcam randevu aldım.Bir problem teşkil eder mi?

  Çok teşekkür ediyorum

  1. Merhabalar,
   1-Case number=Dosya numarasi ; DS260 Confirmation Number=DS260 Numarasi seklinde oluyor.
   2-Bu pasaportunuza sure yetersizligi dolayisiyla vize basmazlar. Gorusme gunu itibariyle pasaportta en az 1 yil gecerlilik olmasi gerekiyor.

 4. bu sene talihlisiyim nom 35000lerde fakat 2011 yilinda turistik amacla suriyeye gitmistim.henuz savas baslamadan 1 sene once.bu form herkesten isteniyormu?umarim sorun cikmaz acikcasi saglik yada mulakatta bi sorun olursa ve gidemezsem hayal kirikligim buyuk olacak tum planlarimi buna gore sekillendirdim :/ merak ve heyecanla bekliyorum

  1. Iyi şanslar diliyorum. Suriye sorun olmaz herhalde. Form isterlerse doldurursunuz.

 5. merhaba son 5 yıl içindeki sosyal media hesapları derken sildiğim hesaplarım var bunları ekleyecekmiyim, eklsem bile göremicek, aynı şekilde sildiğim kullanılmayan mail adreslerimde var ?

  1. Dediğiniz gibi silinmiş hesapları bilemezler. Ne varsa bildirirsiniz. Ama dediğimiz gibi herkesten istenen bir şey değil bu.

 6. Sitenizde reklamı yayınlanan “Green Card İş” sitesinde yayınlana işlerle meşgul olan arkadaşlarınız var mı? Onlardan bilgi almak mümkün müdür?
  Bizim 25400’lerdeki numaramız da Current olmaya yaklaştı. Bu ay Avrupa için 21900 yayımlandı.

  1. Benim bildiğim , o şirkette iş yapmış kişi yok. Umarım her şey gönlünüzce olur.

 7. Hocam tek bir sorum var bilebilir misiniz bilmiyorum ama lise 3 de disiplin cezası aldım (3 gün uzaklaştırma) seneye mezun olacağım mezun olur olmaz da greencard’a başvuracağım bu greencard’ı etkiler mi?

 8. merhaba, bu belge bizden istendi iki gün önce. Şunu düzeltelim, belgeyi elle doldurmuyorsunuz, size mail atıyorlar, ekteki Word dosyasını edit’leyip onlara maille gönderiyorsunuz. Yani çıktı alıp elle doldurma, konsolosluğa gönderme yok. En azından bizde yoktu yani 🙂

  1. Mrb
   Form sizden istendi doldurdunuz cevap geldi mi? Cevap geldiyse mail olarak mı donuş yapıldı

Comments are closed.