Biz de Houston’a Geldik (Ramazan)

2017 Mayıs ayında Green Card talihlileri arasında olduğumuzu öğrendik ve daha sonra işlemler için araştırma sürecine girdik -ki bu müthiş site ile o dönemde tanıştık-. İşlemleri tamamladıktan sonra vize basılı pasaportlarımız elimize ulaştı. Tabii ki nereye yerleşmeye karar vermek ne işler yapabileceğimize bakmak, evi nerden tutarız, nerelerde çalışabiliriz gibi birçok şeyi araştırdık. Tabi ki YouTube’u altüst ederek bütün Amerika ve göç videolarını izledik. Onlar yetmeyince forum sitelerinde tüm konuları ve yorumları didiklemeye başladık ama bütün araştırmalara rağmen zaman ve maddi kaybı önlemek için Nasilgreencardaldim Yasam Koclugu hizmetinden faydalanmaya karar verdik.

Gelmeden önce ilk yapmamız gereken şey nereye yerleşeceğimizi belirlemekti ki bunun üzerine çok uzun süre düşünerek Houston’da yaşamaya karar verdik. 1)TL ile geleceğimiz için bizi en başta çok fazla yormayacak bir şehir olması. 2)THY direk uçuşlarının sürekli olması. 3)Gelir-Vergi dengesinin bize uygun olması. 4)İklimin kuzeye göre (yaz ayları hariç) daha katlanılabilir olması. 4)Houston’un Amerika’daki en büyük şehirlerden biri olması. 5) ve en önemlisi ise bunlara ek olarak sağlık sektörünün iyi olması. Çünkü eşim moleküler biyolog ve iş bulmasının başlangıç olarak daha kolay olacağını düşünmemiz. Bunlar bizim genel olarak neden Houston’u tercih ettiğimizin sebepleri. Bunlar gibi kriterleri siz de ele alarak yer seçimi konusunda yelpazenizi daraltıp sonuca kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Yaşayacağımız eyalet ve şehri belirledikten sonra iş aramalarımıza ve ödeyebileceğimiz ortalama ev fiyatlarına göre evlere bakmaya başladık. Günler bu şekilde geçerken bir yandan da ucuz uçak bileti arayışına başladık. Son giriş tarihimiz 22 Mayıs idi ve biz 30 Nisan tarihinde bize gayet uygun gelen biletleri alınca (Ankara-İstanbul-Houston, böyle aktarmalı olunca daha ucuza yakaladık.) ülkeye giriş tarihimiz de belli olmuş oldu. Uçak biletini alırken Yaşam Koçluğu hizmeti kapsamında aldığımı tüyolar sayesinde ciddi anlamda kar ettiğimizi söylebilirim. Sadece bu aşamada bile yaşam koçluğu hizmetinin parası çıktı. O tarihe kadar aile ziyaretleri, hazırlıklar ve ev eşyalarını satmak/dağıtmak ile meşgul olduk. 30 Nisan’da akşam saatlerinde Houston’a ayak bastık. Öncelikle havaalanındaki işlemleri hallettik çok uzun sürmedi orada işimiz en fazla 2 saat sürmüştür. Havaalanından çıktık ve ilk gece kalacağımız otele gittik. Ankara’da yaklaşık üç sene yaşamışlığın ardında Houston Havaalanından ilk çıktığımızda bize “Amerika’ya hoşgeldiniz!” diyen şey havadaki nem-sıcaklık kombinasyonu oldu, suratımıza vurdu desem abartmış olmam sanırım.

İlk gece kalacağımız oteli havaalanına yakın bir yerde ayarlamıştık zira yorgunluğun üzerine tekrar otele ulaşmaya çalışmak bizi daha fazla yoracaktı. Otel seçerken ücretsiz havaalanı servisi olması işinizi kolaylaştıracaktır. Otele geldik ve dinlendik. Bir sonraki gün hemen araba kiralama ve satın alınacak araba ve kiralanacak ev bakmaya başlamamız gerektiği için havaalanına tekrar dönüp araba kiralamaya çalıştık fakat bir sürü sorunla karşılaştık ki eminim çoğu kişinin aklına gelmeyen bir ayrıntı olabileceğinden sizinle paylaşmak istedik. Benim ehliyetim yok fakat eşimin ehliyeti var debit kart kabul edilmediği için kredi kartı ile ödeme yapılması gerekiyor ve haliyle nakit ödeme de kabul edilmiyor fakat yeterli limit benim adıma olan kartta var buraya kadar bir sorun yok, sorun eşimin kredi kartı limiti yeterli değildi ve ehliyet kredi kartı isim uyuşmazlığından dolayı hiçbir firma bize araba kiralamadı en başta. Bütün sabah boyunca şirketleri teker teker dolaşıp Türkiye’de çalıştığımız bankalarla görüşüp halletmeye çalıştık ki sonra çalışanlardan biri halimizden anlayıp bize bir şekilde yardımcı oldu ama nasıl olduğu konusunda bir fikrim yok sadece işimizi halletmenin sevinci ile hemen arabaya koştuk.

O gün zaten yeni otele geçmek ve araba kiralamaya çalışmakla bitti neredeyse. Ertesi gün ev ve araba bakmaya başladık. Arabamızı yine Mehmet Bey’in öneriler sayesinde kısa sürede bulduk ve aldık. Daha sonra ev işine de hallederek ilk 10 günde hem evimizi tutmuş hem de arabamızı almış olduk. Artık SSN’lerin gelmesini beklemek kalmıştı. Benimki kısa sürede geldi fakat eşiminki 21 gün içeresinde gelmediği için tekrar başvuru yaptık ve başvurudan sonraki 1 hafta içerisinde onunki de geldi. Daha sonra ben iş aramaya başladım CV’mi hazırlamada ve Amerikan standartlarına getirmemde Mehmet Bey yine yardımcı oldu. Birçok başvurunun ardından zaman kaybetmemek adına ve tabii hazırda duran nakdimizin sağlığı açısından ilk geri dönüş yapan fastfood restoranında ise başladım. Eşimin SSN’i de geldikten sonra o da kendi alanı ile ilgili işlere başvurmaya başladı. Birçok hatta fazlaca çok başvuru ve geçen üç ayın arından eşim kendi alanında iş buldu. Bizim açımızdan her şey çok hızlı gelişti ve toplamda geleli 4 ayı geçmesine rağmen şu anda ikimizin de düzenli bir işi var ve her şey şimdilik rayında gidiyor. Biraz daha süre geçtikten sonra her şeyin çok daha güzel olacağına inanıyoruz. Bu kadar kısa sürede çok hızlı yol almamızda büyük katkıları olan Nasılğreencardaldım ailesine tekrar ve tekrar teşekkür ediyoruz. Siz de istedikten sonra doğru destek ve minimum sorunla hayatınızı kurabilirsiniz. Bu sebeple Yaşam Koçluğu hizmetini herkese tavsiye ediyoruz. Aynı yolda ilerleyen ve ilerlemeyi düşünenlere bol şans, cidden ıhtiyacınız olacak :).