Amerika’da Vergi Sistemi

Vergi konusu açılınca Türk insanı olarak kafamızda çok şey canlanmıyor. Vergiden bizim anladığımız genel olarak “onlar ne alırsa biz de onu öderiz”den ibaret. Vergiler ve onun gibi bir şeyler her ay maaşımızdan otomatik çekilirdi, dönüp kaç çektiler, orası yüzde kaçtı, şimdi neden bu kadar çektiler falan diye hiç sorgulamazdık. Bu durum ABD’de çok farklı. Daha takipçi ve bilgili olmamız gerekiyor.

Hani ünlüler gidip çocuklarını ABD’de doğuruyor da vergi olaylarından bir haber yıllar sonra fatura kapılarına gelince gazetelerden su başlığı şık sık okuyoruz ya, “Amerikan vatandaşı çocuğu olan ünlülere vergi şoku!”.

Burada green card sahibi kişiler bir `US Person` olarak sayılıyor. Yani normal bir ABD vatandaşının yükümlü olduğu tüm vergileri aynı bir ABD vatandaşı gibi ödememiz gerekiyor. Dolayısıyla sistemi olabilidiğince tüm detaylarıyla bilmemizde ve green card konusunda karar alırken bunları aklınızda tutmanızda fayda var diye düşündük.

Hemen altını çizelim, ABD’de vergi kutsaldır. Çok önemli bir vatandaşlık görevi olarak bilinir ve bu açık açık dile getirilir, çünkü burada vergi vermek demek karşılığında `sen bana ne verdin` deme yetkisini doğurur. Verilen vergilerin sonucunda vatandaşın aldığı hizmet de ona göre olur. Ne kadar ekmek o kadar köfte fikrinin vergide de geçerli olduğunu görünce siz de şaşıracaksınız. Örneğin düşük vergileri olan Alabama ile vergileri yüksek olan Massachusetts arasında bir fark olduğunu baksanız siz de görürsünüz.

Vergi vermek burada insanlara öyle bir özgüven veriyor ki devlete sinirlendiklerinde “Ben vergilerini veren bir kişiyim, bana bu şekilde davranamazsın” gibisinden tepki göstermeyi normal buluyorlar. Bunu devlet dairesinde sıra beklerken sabırsızlıktan sinirlenen kişilerin ağzından bizzat duyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ana hatlarıyla vergiyi burada çeşitli gruplara ayırabiliriz.

1) Bireysel(individual)/ kurumsal(corporate)

Henüz bir şirketimiz olmadığı üzere corporate tax konusunu atlıyoruz ama eğer bir gün niyetlenirsek mutlaka bir vergi avukutı edineceğiz. Hemen bilgilendirelim bu noktadan sonra anlatacağımız her şey bireysel vergi kapsamında olacak.

Eğer Türkiye’de yaşıyor ve ABD ile iş yapıyorsanız, hiç iş yapmasanız bile vergi beyanı yapmanız ve bir ITIN numarasına sahibi olmanız gerekmektedir. Bu konuda birçok ülkede hizmet veren Social Enterprises ekibinin Türkiye sitesi Amerikadasirket.com ‘dan destek alabilirsiniz.Genel olarak vergilendirme yapılırken, eğer ABD’de bir şirketiniz varsa ya da adınıza düzenlenmiş 1099 gibi vergi formları varsa onlar ile birlikte her sene 1040NR formunu doldurmanız gerekmektedir. 1040NR formunun türkçe anlatımını da buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

2)Federal(federal)/ Eyalet(state)/ İlçe(county)

Vergilendirme 3 seviyede oluyor. Bazı vergiler tek seviye bazıları 2 seviye bazıları 3 seviye oluyor. Tekli, ikili, üçlü çeşit çeşit kombinasyonu var bu vergilerin. Aklınıza ne gelirse, örneği mutlaka vardır. Sadece federal da görürsünüz, eyalet+ilçe ya da üçü bir arada gibi gibi…

KDV (Sales Tax)

Bunların kullanımı ve yüzdesel oranları bölgeye, eyalete, duruma göre değişebilir. Herhangi bir harcama yaptığınız zaman, size toplamda bir miktar vergi yansıtılır. Bunun içinde hangisinin ne olduğunu sorsanız öğrenirsiniz ama bilmek ister misiniz bilmiyorum. Sadece fikir vermesi açısından Houston’da otel konaklamalarında hem federal , hem eyalet, hem de county tax var. Bu county tax Houston’da %4 ile sınırlıyken New York’ta bu oran %14’e kadar çıkıyormuş. Aynı şey mesela sigara için de geçerli. Chicago’da örneğin, şehir dışında bir paket sigara 7 dolar iken, merkeze indikçe aynı paket sigara 12 dolara kadar çıkabiliyor. Bu satan adamın sizi kazıklamasından değil, merkezdeki county’nin sigaraya daha fazla vergi almasından.

Tabii her pahalı olan şeyi bunun vergisi yüksektir diye düşünmemek lazım. Alacağınız şeyin yanında ya da üstünde yazan fiyat hep vergisizdir. Yani kasaya gittiğinizde size verilen fiyat vergili olacak ve rafta yazandan daha fazla olacak. O yüzden yaşadığınız bölgeye alışıncaya kadar fişleri tek tek inceleyin. Ürünün fiyatı ve ödediğiniz vergiler fişte detaylıca yazar. İlk geldiğimizde şaşırdığımız bir konu, Houston’da bizim gittiğimiz markette içme suyuna hiç vergi vermiyoruz. Ancak bu durum başka bölgelerde ya da başka eyaletlerde farklı olabilir.

Örnek vermek gerekirse hiçbir şekilde sales tax almayan eyaletler de var(Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire, Oregon). Yani bu eyaletlerde satın aldığınız her şeye raflarda ve etikette yazan fiyatı ödüyorsunuz. Yani kasaya gittiğinizde vergi vermediğinizi görünce mutlu oluyorsunuz 🙂 İşte bu sebeplerden dolayı eğer sistemi ve eyaletleri çok iyi biliyorsanız akıllıca kararlar alıp planlarınızı ona göre yapabilirsiniz.

Bizim KDV diye bildiğimiz şeyi anlattıktan sonra şimdi diğer vergi kalemlerine geçelim.

Gelir Vergisi (Income Tax)

Gelir vergisi burada eyaletler tarafından ayrı Federal hükümet tarafından ayrı alınmaktadır. Sadece 7 eyalet, eyalet gelir vergisi almamaktadır (Teksas, Florida, Nevada, Alaska, Washington, Wyoming, South Dakota). Bu eyaletlerde sadece federal gelir vergisi kesilirken diğer 43 eyalette hem federal hem eyalet vergileri kesiliyor.

Burada vergi bizdeki gibi maaşlardan kesiliyor. Vergi tarifesi kişinin hane yapısı ve bu hanenin o yıl içinde kazandığı toplam paraya göre değişiklik gösteriyor. Ancak yıl içinde maaşınızdan ne kadar vergi kesileceği sizin isteğinize bağlı. Ama az verip kurtulma diye bir şey yok. Önden vergi yüzdesini set ediyorsunuz, yıl bittiğinde devlet sizinle ayrıca hesaplaşıyor. Vergi dönemlerinde (her yıl Ocak-Nisan arası) bir önceki yıl için, sizden ne almış onu vergi beyanınızda belgelerden okuyor ve karar veriyor. Eğer fazla fazla aldıysa iade ediyor, ama siz az verdiyseniz eksik kısmı sizden tahsil ediyor.

Yani örnek verelim, atıyorum bir iş için onun maaşı saatlik 20$ diyorsam onun içinden kesilecek vergiyi siz hesaplayacaksınız. Bu Federal seviyede verilen gelir vergisinin oranlarına “Tax Bracket” deniliyor ve her yıl yeniden  yayınlanıyor (yani her yıl değişebilir de).

2016 yılından örnek vermek gerekirse, yalnız yaşıyan bir vatandaş 2016’da 40bin$ kazandıysanız %25’lik vergi girmis olacak. Ama aynı para, 2 kişilik gecinen bir aile olarak bir hanede kazanılıyorsa vergi dilimi 25 değil sadece %15 oluyor.

Hesaplamanın şöyle ufak bir detayı var ama. İlk örnekten yürüyelim, 40bin kazanan tek kişilik vatandaş. Ilk vergi dilimi 9275$’ta bitiyor ve yuzdesi %10. Yani o dilimde vermesi gereken vergi 927,5$. Sonraki dilimde kazandığı 37650$’a kadar olan kısımda %15 vergi veriyor, yani 37650-9275=28375$ üstünden %15 vergi 4256$. Sonra kalan %25’lik vergi dilimi de sadece 40000-37650=2350$’ın %25. Yani vergi dilimi %25 de olsa, verecegi vergi bütün kazancın %25’i değil.

Detaylı vergi dilimleri bilgisi için bu linke bakabilirsiniz (Not. Vergi dilimleri her yıl yeniden açıklanıyor).

Burada rakamlı anlattığım Federal gelir vergisi sistemi. bunun bir de eyalet olanı var ve ikisi de maaştan otomatik kesilir ama onların bunu kesmesi yeterli değil. Vergi beyanı döneminde toplam gelirinizi ve verdiğiniz vergiyi bir araya getirince çıkan sonuçtan hala sorumlu oluyor olacaksınız. Yani daha fazla borcunuz çıkabilir ya da vergi iadesi alabilirsiniz. Yani yıl sonunda ev hanenizin yapısına göre içinde bulunduğunuz yüzdelik dilime göre vergi beyanı döneminde değerlendiriliyor olacaksınız (Her sene ocak ayından nisan ayına kadar olan sürede). Maaştan otomatik kesilen vergiye Tax Withholding deniyor. Ama asıl vereceğiniz gelir vergisine actual tax deniyor.

Maaştan otomatik çekilen ya da sonradan sizin ödediğiniz federal gelir vergilerinin bir kısmı Social Security (emeklilik maaşı primi)  ve Medicare (emeklilik sağlık sigortası) olarak ayrı bir yerde birikiyor. Bazı bordrolarda bu iki kalem kısaca FICA adi altında kesilirken, bazıları iki kalemi de ayrı ayrı yazar.

Gelir Bilgisi Gösteren Belge Türleri

Gelir ve Gelir Vergisi durumunuzu belirten ve vergi beyannemesi yapabilmeniz için elinizde olması gereken 2 çeşit belge var:

1- W2 (Düzenli maaşlı işlerden verilen gelir/gelir vergisi belgesi)

2- 1099 (Bağımsız çalışılan işlerden verilen – Uber veya bunun gibi tek seferlik ya da ek iş diyebileceğimiz işler için verilen)

W2’da tax withholding olur ancak 1099’da kişi kendi vergisini sonradan ya da yıl içinde olacak şekilde ayrıca ödemekle yükümlüdür. 1099 ile çalışan kişilerin yıllık toplam vergi borçları 1000 doları geçerse cezai işleme tabiidirler. Buna engel olmak için yıl içinde azar azar vergi ödemeleri gerekmektedir. W2 ile çalışanların maaşından zaten tax withholding olduğu için böyle bir sıkıntısı yok.  W2’lar yıl sonunda size işvere tarafında ulaştırılırken, 1099 belgesi her iş veren tarafından verilmez. 1099 için kurallar ve limitler vardır, atıyorum 500 dolardan az kazanca 1099 hazırlamazlar ama siz yine de beyan edip vergisini ödemek zorundasınızdır.

Dikkatimizi Çeken Diğer Vergi Türleri

Belgelerle kafanızı iyice karıştırdıktan sonra diğer vergi tiplerine geçelim.

Mal Varlığı Vergisi (Property Tax) denilen vergi sahip olduğunuz ev veya arazi için her yıl tekrar tekrar ödediğiniz vergidir. Varlığın değeri otoriteler tarafından belirlendikten sonra (appraisal), o county’de vergi oranı neyse onun üstünden ödemeniz gereken bir vergidir. Bu rakam küçük bir şey değil, örneğin Houston’da %2-3 arasında (Ev 200 bin dolarsa her yıl 6 bin dolar vergi verdiğinizi düşünün, nerdeyse bir ev kirası kadar). Birden fazla evi olan kişiler için ödetilen property tax daha da fazla. Herkes kendi oturduğu eve daha az vergi verirken, 2.ye aldım kiraya verdim ya da 2.ye aldım o da yazlık ya da yedek falan dediğinizde yüzdesel olarak o ikinci ev için daha fazla vergi veriyor olacaksınız.

Arabayla ilgili vergiler bizdeki gibi iki çeşit. Satın alırken kdv gibi bir vergi, bir de muayene sırasında ödenmesi gereken registration tax. Teksas’ta araba satın alırken %6 civarı satış vergisi verilirken, araç muayenesi için yıllık 80 dolar gibi bir rakam veriliyor.

Bizdeki veraset vergisi burada da kısmen var (Inheritance Tax). Federal bir vergi değil ancak eyalet seviyesinde  bazı eyaletlerde ödeniyor (İowa, Kentucky, Maryland, Nebraska, New Jersey ve Pennsylvania).Çeşitli istisnai durumlar var, size kalan mal ABD sınırları içindeyse başka, ABD vatandaşındansa başka, yabancı ülkeden şu kadar dolara kadarsa başka, şu miktardan fazlaysa başka gibisinden… Eğer size bir yerden miras kalırsa bir avukat bulmanızı tavsiye deriz.

Bir de bizde olmayan hediye vergisi diye bir şey var (Gift Tax). 2017 yılı için geçerli olan yıllık maksimum vergisiz hediye miktarı 14 bin dolar (nakit veya mal değeri olarak). Hediyesinin vergisini de hediyeyi veren kişi ödemek zorunda. Şöyle örnek verelim, oğlunuz büyüdü koca adam oldu size keyifli bir anında araba aldı. Eğer değeri 14 binden fazlaysa satış ve ruhsat vergilerine ek olarak bir de gift tax ödemek zorunda. Eşler arasında bile durum böyle. Eğer bir yıl içinde 14 binden fazla bir hediye alırsanız ya da verirseniz kendinize bir de vergi avukatı bulmanızda fayda var. Hediye eden kişi hediyesinin vergisini vermeyi ihmal ederse, hediyeyi alan kişi olarak sizin de canınız yanabilir.

Bahsetmek istediğimiz son vergi de bankalardan gelen faizin vergisi. Faiz getirileri bankalar aracılığıyla vergilendirilmiyor. Siz faizi aydan aya kesintisiz bir şekilde brüt olarak almaya devam ediyorsunuz. Sonra yıl sonu banka size faiz getirinizle ilgili özel bir belge gönderiyor. Siz bunu yıllık vergi beyanınızda, beyan ediyorsanız ve ilgili vergi borcu toplam gelir/gelir vergisi arasında hesaplanarak sizin son rakamınızda ortaya çıkıyor(vergi beyanı konusuna biraz sonra geliyoruz).

Bu yazı çok detaylı oldu 🙂 Ama sanırım daha konunun yarısındayız. Arkası yarın mı yapsak acaba? Bir yandan da eminim vergi konusunda hepimiz zaten böyle bir diken üstündeyiz, hazır bu sayfayı buraya kadar okudunuz burdan dönemk olmaz, kaldığımız yerden devam edelim.

Vergi Beyanı

Farz edelim bir takvim yılını bir green cardlı olarak sağ salim kapattınız. 1 Ocak’ta geri sayımı yapıp yeni yılı kucakladınız. Tebrikler aynı zamanda vergi beyanı dönemine girmiş bulunuyorsunuz. Eğer onceki yıl geliriniz tek kişi için 9500, evli çift için 19 bin dolardan fazlay olduysa Nisan ayı içinde belirlenmiş o tarihe kadar bu işi yapmanız gerekiyor olacak (her sene bu tarih tekrar açıklanıyor). Son tarihten sonraya kalma durumunuz olursa istisnai sebepler için erteleme imkanınızı da kullanabilirsiniz.

Konsept şu: Ne kadar kazandım, ne kadar vergi verdim. Miktar doğru muydu yanlış mıydı? Yani bir nevi hesaplaşma.

Yukarıda anlattığım W2 elinize alıp bu bilgileri 1040 isimli bir formda derleyip toplayınca sonuç ortaya çıkıyor. Borçlu musunuz? Yoksa alacaklı mı?

Vergi Beyanı Nasıl Yapılıyor?

Bu işi iki şekilde yapabilirsiniz. Kendi kendinize ya da bir muahsebeci/hizmet şirketi aracalığıyla.

Açıkçası desteksiz yapmak için biraz karışık geldi bana. Yani yapılmayacak şey değil ama özellikle bu işi ücretsiz yapan online siteler olduğunu düşünüce ve bir de bizim gelir gider durumu basit bir vaka olduğundan kişisel efora gerek yok dedik. Tabii ki çok detaylı masraflarınız ve vergi ödemeleriniz vs gibi konular varsa hele bir de işin içinde şirket falan da varsa o zaman profesyonel biriyle yüz yüze çalışmak daha sağlıklı olabilir.

Bizim gibi basit vaka dediğim nedir? 2 tane W2’şu olan, kirada oturan, mortgage sahibi olmayan, okula gitmeyen, 1099’larla vergi ödeyecek kadar ek iş sahibi olmayan, finansal yatırımlardan ek geliri olmayan vesaire.

En popüler online vergi beyanı siteleri TurboTax ve Credit Karma. Bunun dışında Taxact, H&R Block gibi başka siteler de var. Yalnız bunların içinde tamamen ücretsiz olan bir tek Credit Karma. Öbürleri sürecin bir yerlerinde bir şekilde size ek paketler satıyor. Bu paketler duruma göre acaba kaça gelir diye önceden pek bilinebilecek gibi bir şey değil.

Form doldurmak da bayağı basit. Size tek tek sorular yöneltiyor. İnternetten tek tek dolduruyorsunuz. Sorular kullanıcılar için kolaylaştırılmış sorular. Aslında elinize 1040 formunu alıp elinizle doldursanız gelen soruların aynısı. Ama basitleştirilmiş ve halkın anlayacağı dile getirilmiş. Formu adım adım tamamlarken adım adım köşede en son girdiğiniz bilgiler itibariyle borçlu musunuz yoksa alacaklı mısınız diye köşede aktif olarak bildirim duruyor. Bütün işlem bittiğinde formu şubmit edelim mi dediğinde ek paket almanız gerekiyorsa size zorla onu satıyor. Eğer yoksa zaten bir tıkla işlemi tamamlamış oluyorsunuz. Ek paket varsa kredi kartı bilgileriniz giriyorsunuz, tık çekiyor. Hemen orada işlemi tamamlamış oluyorsunuz. Onlar sizin yerinize formu IRS (vergi idaresi)’ne teslim ediyor.

Ek paketlerle ilgili detayların 2017 yılı için geçerli olan fiyatları ve şirketlerin karşılaştırmaları için bu linke bakabilirsiniz.

Eğer borcunuz varsa yine aynı ınternet sitesi üstünden vergi ödemenizi yapıyorsunuz. Tam olarak orada dosyanız submit edilmiş oluyor, ve o yıl sizin için orada bitiyor.

Eğer devlet size borçluysa size bekleminizi söylüyorlar ve verdiğiniz banka hesabına işlemler bittikten sonra para yatıyor. Burada biraz sabırlı olmak lazım çünkü ödemeyi devlet yaptığı için işlemler bir gecede bitmiyor. En az bir kaç hafta sürecek hatta bazen ayları da bulduğu söyleniyor. Özellikle vergi beyanı için son günleri beklerseniz bekleme süresi yoğunluk dolayısıyla daha da artıyormuş.

Deduction Konusu

Bu kısım birazcık yüzünü güldürecek olan kısım. Evet, tamam vergilerimizi kazancımıza göre ödüyoruz ama Federal vergide devlet baba size birazcık alan sağlıyor. Diyor ki sen zaten kazandığının bir kısmına çeşitli yollarla vergi ödüyorsun, o kısımdan biz bir daha gelir vergisi almayalım. Bunun adı deduction. Deduction 2017 yılı itibariyle standard olarak bekarlara yıllık 6300 dolar, evli çiftlere 12600 dolar ve bu ikisine ek olarak hanede yaşayan her 19 yaş altı çocuk için de +4050 dolar. Yani bu deduction kadar olan kısıma hiç bir şekilde federal gelir vergisi ödenmiyor. Mutlu muyuz? Evet, hem de çok. Peki bol bol çocuk yapıyor muyuz? Hayır 🙂

Yukarıdakiler standard deduction, yani otomatik olarak herkese uygulanan rakamlar. Buna ek olarak çeşitli başka masraflarınız için ek deduction(itemized deduction) alma imkanınız var. Örneğin, mortgage ödüyorsanız, önceki yıl ödediğiniz başka vergiler varsa(eyalet gelir vergisi dahil), tıbbi masraflar, eğitim ücretleri… Bunlar en çok kullanılan ek deductionlar. Yani kabaca, allah korusun, yıl içinde ciddi tıbbi bir masrafınız oldu. Hastaneye ödediğiniz paranın miktarı ne kadarsa, o kadarlık gelirinize gelir vergisi ödemenize gerek kalmıyor. Yani, standard deduction rakamına ek olarak, bu tıbbi masrafın miktarı kadar daha deduction hakkı alıp yaralarınızı daha hızlı sarabiliyorsunuz.

Yurt Dışı Gelir Beyanı

Vergilendirme konusunda mutlaka altını çizmemiz gereken bir diğer konu da ABD dışında hanenize giren gelirin beyanı. Evet, ABD’de yaşarken Türkiye ya da başka bir ülkeden kazandığınız paralar varsa bunun ne kadar olduğunu da belirtmeniz gerekiyor. Bu bir kira geliri olur, yapmakta olduğunuz bir freelance iş olabilir ya da sadece hisse senedi gibi bir finansal yatırım getirisidir… Belirtmek sizin sorumluluğunuz. Bizden sadece söylemesi… Ama herkes beyan ediyor mu? Sanmıyorum.

Ayrıca atlanmaması gereken bir konu da FBAR isimli uluslararası banka hesabı bildiri formu. Bu formda adınıza veya imza yetkiniz olan yurtdışı banka hesaplarını belirtmeniz gerekiyor. Eğer hesabınızda önceki yıl içinde hesaplarınızda toplamda 10bin dolardan fazla para varsa, bütün hesaplarınızı tek tek belirtmeniz gerekiyor. Ama kural yıl içinde herhangi bir zamanda 10 binden fazla varsa şeklinde. Yani beyan günü değil, herhangi bir gün. Bir de bütün hesapları girmeniz gerekiyor, kenarda köşede içinde 15TL kalan gariban bir hesabınız varsa onu bile öğrenmek istiyorlar. Ama eğer 10bin dolar altında kaldıysanız sorun yok beyan etmeden o seneyi geçebilirsiniz.  Formu doldurmak için ilgili siteye buradan erişebilirsiniz. Bütün işlem online ve ücretsiz. Önce ilgili sayfadan boş formu inidirp tek tek dolduruyorsunuz. Peşinden formu save edip kapatıyorsunuz. O linke geri dönüp doldurduğunuz formu internete geri upload ediyorsunuz. Hepsi bu.

Normal vergi beyanı gibi bu da Nisan ayı gibi bir son teslim tarihine sahip ama yine de yıl yıl kontrol etmek faydalı olabilir, çünkü bu online form yeni bir uygulama ve ufak bir dikkatsizlik yüzünden zan altında kalmak istemezsiniz.

Sağlık Sigortası

Sağlık sigortası konusu ile vergi konusu neden aynı sayfada diye sorar gibi olduğunuzu duyabiliyorum. Evet iki kobu birbiryle bağlantılı çünkü ABD’de  imkanı olduğu halde sağlık sigortası almayan kişiler vergi olarak devlete ceza ödüyor. Bu sistem Obamacare adı altında uygulamaya geçmiş ve uzun bir süredir insanlara dert olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili çok detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kısaca ve kabaca, eğer bir takvim yılı içerisinde, 3 takvim ayından fazla olacak şekilde sigortasız kalırsanız radara giriyorsunuz. Bu 3 ay pes peşe de olabilir ayrı ayrı bütün yılın toplamında da olabilir. Bir ay içinde sadece 1 gün bile sigortalı olduysanız o ayı sigortalı olarak sayabilirsiniz. Ancak bir ayın 30/31 gününde 1 gün bile sigortalı değilseniz o ay sizin için 1 sayılıyor.

Bu mevzu olan 3 ay boyunca geliriniz varsa ve marketplace.org sitesindeki sağlık sigortalarından birini karşılıyor olmanıza rağmen, bilerek ya da bilmeyerek sigorta satın almadıysanız vergi cezası ödüyorsunuz (LINK). Bu ceza yine sizin beyanınızla, vergi beyanı döneminde diğer gelir/gelir vergisi/deduction hesabı yapılırken 1040 formunda işleniyor ve ödeniyor. Ancak gelirim yoktu ve marketplace.org’dan sigorta almaya imkanim yok derseniz, eyaletinizin imkanına göre ücretsiz Medicaid expansion’a hak kazanıyor olabilirsiniz. Bu medicaid expansion bazı eyaletlerde var, bazılarında yok. Expansion olmayan eyaletlerde maddi durumunuz yetersizse devlet size Allah yardımcınız olsun diyor. Ancak expansioni kabul etmis ve uygulayan bir eyalette ücretsiz sağlık sigortası olmasına ragmen yine de medicaid expansiona başvurmazsanız yine cezalı duruma düşüyorsunuz. Dolayısıyla yıl başlamadan ya da ABD’ye yeni geldiğinizde yıl içinde bu konuyu iyice araştırın. Medicaid Expansion olan eyaletler güncel listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ülkeler Arası Vergi Anlaşması

Son konumuzda ABD-TR arası var olan vergi anlaşması. Bu anlaşma gereği bir gelir, her iki ülke tarafından da vergilendirilemiyor. Yani ABD’de yaşarken Türkiye’den kazandığınız gelirler belli bir miktara kadar ABD vergisinden muaf oluyor. Eğer Türkiye’den geliriniz manalı bir miktardaysa konunun uzmanı avukatlarla çalışmanızı tavsiye ederiz ancak ufak miktarlar için çok dertlenmenize gerek yok. Yine de her zaman doğruyu ve en doğruyu beyan ettiğinizden emin olmanızı tavsiye ediyorum.

Sonuç

Sevgili okuyucularımız,

burada genel olarak yazdığımız konuların hepsi kişisel deneyimimiz üstüne tamamen iyi niyetle paylaşılmıştır. %100 hakim olmadığımız ama konunun genişliği gereğince deyinmeye çalıştığımız bazı konular oldu. Ancak konu tahmin edeceğiniz üzere son derece ciddi. Bazı durumlarda konunun uzmanı profesyonellerin desteği gerekli olabilir. ABD’de yaşayan bir çok muhasebeci var. Gerekirse onlara yönelmenizi tavsiye ederiz ve onlarla sizleri buluşturmaya çalışırız.

Konuyu kapatırken bu detaylı ve hassas konuda dikkatli olamanızı sizlerden rica ediyorum. Yeni göçmenler olarak özellikle ilk aylarda ek takipte olacağınızdan, tamamyla kişisel beyan ve iyi niyete dayalı olan bu sistemin bütün aşamalarında dikkatli, hazırlıklı ve şeffaf olmanızı rica ediyorum.

Her şey sizin beyanınız üstüne kurulu. Onların sizinle ilgili bildikleri sizin kendinizle ilgili bildiklerinizden az. Eksik ya da yanlış bilgi vermek suç. Bazı durumlarda bilmeden yanlış yapmak bile bir suç, yani hiç duymamıştım özür dilemek bile sizi kurtarmıyor Önemli olan radara girmemek, ek araştırmaya tabii gelmemek, kendi yağında kavrulmak.

Vergi vermeyenlerin başına gelecekleri sembolize eden Uncle Sam’ın resmiyle yazımızı tamamlıyoruz. Bu karışık konuyla ilgili kafanıza takılan her türlü soruyu buraya yazabilirsiniz, anladığımız kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız.

 

Uncle Sam (kısaca U.S.)

 

 

55 thoughts on “Amerika’da Vergi Sistemi”

 1. Merhaba,
  vergi konusundaki yazinizi okudum gercekten bilgilendirici. Benim de birkac sorum olacak yanitlayabilirseniz cok sevinirim. Esim Amerikan vatandasi ve ondan dolayi green card aldim. 26 Aralik 2017 de Amerika ya giris yaptim. 2017 yili icin sadece 6 gun Amerika da bulundum ancak vergi beyani konusunda ne yapmamiz gerektigini pek bilemiyoruz. Bir muhasebeciye danismak istedik ancak oldukca yuksek bir ucret talep ettiler o nedenle kendimiz yapmaya calisiyoruz. Ben Amerika da calismiyorum ancak banka mevduat hesabindan elde ettigim faiz gelirim var. Esim 2017 yili icin evli ayri bildirim yapmamizin daha iyi olacagini dusunuyor. Ilk sorum bu. 6 gun icin bildirecek kadar gelirim olmamasina ragmen bazi internet sitelerinde Amerikan vatandasligina basvuruldugunda W2 formunuzun olmadigi yillar icin sorun yasayabileceginiz yaziyor. Ben esim Amerikan vatandasi oldugu icin 3 yil sonra vatandaslik basvurusu yapmayi istiyorum. Bu nedenle vergi bildirimi bizim icin onemli. Eger bu konuda bilginiz varsa yani evli birlikte ya da ayri bildirim ve Turkiye deki faiz geliri icin hangi formlari doldurmamiz gerektigi konusunda bilgi verebilirseniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler

  1. Merhabalar, elimizden geldigi kadar anlatmaya calistik. Vergi bildirimi yapmak kayitli olmak acisindan onemli tabii. Ancak vergi beyani doldurabilmek icin belli bir miktar var, onun altinin beyan edilmesi mumkun degil diye biliyorum. Ama siz yine de deneyin. Denemek ucretsiz…

   Soyle yapin, yukaridaki online vergi beyani sitelerinden bir tanesinde hesap acin. Adim adim sizi yonlendirecek zaten ve interest income ile ilgili kisim geldiginde faiz gelirlerini girebilirsiniz. Bu sekilde yaptiginiz zaman size vergi borcu cikartacak, cunku ABD’de banka faizlerinin vergisi sonradan odeniyor. Tabii siz Turkiye’de bunun vergisini verdiginiz icin iki kere vergilendirilmis olacaksiniz ama sizin durumunuzda herhalde onemli degil cunku zaten geliriniz dusuk oldugu icin vergi borcu da ya cikmaz ya da cok az cikar.

 2. Merhaba, Öncelikle bilgilendirici bu yazı için teşekkürler.Ben 2017 ocak ayınca green card vizemi aldım, ABD ye ilk defa 2017 mayıs ayında giriş yaptım ve 1 hafta kaldım bunun haricinde mart 2018 tarihine kadar hep 6 ayı geçmeyecek şekilde eşimle beraber 1 haftalık giriş-çıkışlar yaptık. Mart 2018 tarihinde iş buldum, ABD ye yerleştim. Green card ı vizem ile ilk giriş yaptığım mayıs 2017 tarihinden itibaren Türkiyede elde ettiğim gelirler için herhangi bir vergi ödememe gerek var mıdır? Bu hususta bilgilendirirseniz çok memnun olurum

  1. Cift vergilendirme olmamasi konusunda ABD ve Turkiye ile bir anlasma var. Konuyu ancak uzman vergi muhasebecileri bilir. Gordugum kadariyla sizin durumunuzdakiler vergi beyani yapmadan devam ediyorlar. Dogrusu budur demiyorum, hatta zaten vatandaslik sureclerinde vergi beyanlari son derece faydali oluyor. Vergi beyani yapmak illa vergi vermek demek anlamina gelmiyor. Danismanizi tavsiye ederim.

 3. Cevabınız için çok teşekkür ederim, bugün 2 farklı tax ofisini ofisini ziyaret ettim, durumumu anlatıp beyanda bulunup bulunmamam gerektiğini sordum. Green card sahibi olduğum ve ABD de yerleşik olmadığım süre zarfında ABD de gelir elde etmediğimden dolayı bu yıl için beyanda bulunmama gerek olmadığını söylediler. Midwest’ten selamlar…

 4. mesela 22.000 dolar gelir gösterince 7000 dolar vergi çıktı..Bu tutarı nasıl ödüyoruz?yani tek seferde vergi ofisine mi yoksa size belli bir ödeme takvimi mi çıkarıyorlar?Her ay maaştan kesilme durumu yok..

 5. Merhaba; green Cardlıyım ve bu haziran ayınıda kalıcı Houstan’a taşınmayı düşünüyoruz. Fakat amerikaya taşındıktan sonrada mevcut iş yerimden maaş almaya devam edebilirim. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden Teşekkürler

   1. Mehmet Bey Merhaba;
    Öncelikle nazik yanıtınız için teşekkür ederim. Eşimel beraber Houstan’a yerleştik. Şu anda türkiyede firmamdan maaş almaya ve Türkiye’ye maaşım üzermden vergi vermeye devam ediyorum. Burada eşim ve benim için healtcare.gov da marketplacedan sağlık sigortası yaptırdık ben ve eşim için Şu an gelirimiz belli bir limitin üzerinde olduğı için sigortamıza aylık ödeme yapıyoruz fakat 2 miz için aylık 741,44$ meblanın aylık 550 dolarlık kısmı için federal devlet katkısı aldık. sorum şu; şu anda Amerikada kayıtlı bir iş yerinde çalışmadağım ve 2019 ocak ayında 2018 gelir beyanımda Türk firmamdan elde edeceğim geliri belirteceğim için bu federal devlet katkısını ödemek zorunda kalır mıyım?
    Şimdiden çok teşekkürler

    1. Merhabalar, göçmenliğinizin başladığı günden bu yılın sonuna kadar olan sürede toplam gelirinizin ne kadar olacağı ile ilgili olarak sağlık için almakta olduğunuz tax credit’i geri alma ihtimalleri var. Yalnız Tr’den edindiğiniz sabit gelir için vergi beyanı konusu da biraz detaylı. Vergi dönemi geldiğinde konusunda uzman birilerine danışmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 6. merhaba,
  green card sahibi veya amerikan vatandaşı olmadan amerika da ev alıp kiraya verirsem: emlak vergisi ödeyeceğim tamam. ama gelir vergisi konusunda bir bilgi edinemedim. gelir vergisini nasıl bir beyanla ve ne kadar bir yüzde ile ödüyoruz bilginiz var mı?
  teşekkürler

  1. Gelir vergisi, gelire oranla olacak şekilde gelirin kazanıldığı eyalete ve federal hükümete ayrı ayrı veriliyor. Bazı eyaletlerde gelir vergisi yok. Detaylı yazılarımızı siteden arayabilirsiniz.

 7. Merhaba, amerikan vatandaşıyım ve öğrenci olduğum için şu an herhangi bir gelirim yok. Bu durumda da ödeyecek vergi borcum olmadığını kanıtlamak açısından vergi beyanında bulunmak gerekiyor mu? Bildiğim kadarıyla belli bir miktarın altında beyannameye gerek yok ancak net bilgiye ulaşamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Zamanı geldiğinde ücretsiz vergi beyan formlarını doldurmayı deneyin. Okul ücretini aileniz ödüyorsa resmi olarak hediye alıyor sayılabilirsiniz. Bu da bir nevi gelir sayılır.

 8. Merhaba,
  2016 Aralık ayında esimle beraber green cardli olarak Amerikaya giriş yaptik.2017 Mart ayından beri calisiyoruz, maasimiz bankaya yatıyor ve Mart2018 de Trbo tx ile vergi beyanında bulunduk. Az miktar vergi çıktı onu ödedik. Sorular içinde Tr de 10bin üzerinde birikiminiz var mı sorusuna evet cevabı verdik. Ama sizin makalenixi okuyana kadar bu konuda yapılması gerekenler hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Açıkçası sadece orada sorulan bir soru ve beyan diye düşünmüştük. Şimdi bu bilgilendirmeyi yapmak için geç mi kaldık acaba cezaya mı girdik? Simdiden sonrası için ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Bahsettiğiniz forma nereden ulaşabiliriz? Ayrıca tr den kazanci olanların gelir beyanı da yapmaları gerekiyor demissiniz. Bu arada Uscic den bir mail aldık, adresimizi guncellememizi ve bazı dokümanlar gonderilebilecegini, güncelleme sonrası 30 gün içinde doküman vs gelmezse şahsen basvurmamizi söylüyor.Simdi bu formlarla ilgili olabileceğini düşünüyorum. Daha önce böyle birşey duydunuz mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Oncelikle soyleyelim, Uscis vergi ve gelirle ilgilenmiyor. Size Uscis’drn gönderilen mektubun ne olduğunu anlamadım ama vergi/gelir alakalı olması mümkün değil.
   Öbür konulara gelirsek, Fbar icin google’a fbar e-filing yazarsanız çıkan sayfada islem yapabilirsiniz. Ancak geçtiğimiz yıl için geç kaldınız.
   Tr’den kazanç konusunda da bahsi geçen miktarın büyüklüğü ile ilgili olarak bir avukatla görüşmeyi düşünebilirsiniz.

   1. Tesekkürler cevapladığınız için. Anladığım kadarıyla gelen mail yeni adres degişikliği beyanı icin…
    Gectiğimiz yıl için gec kaldınız demişsiniz, yani bu 2018 için bildirim yapmayacak mıyız, onumuzdeki yıl için tax zamanında mı yapacagız? Bu durum vatandaşlık sırasında karsımıza cıkar mı acaba?

    1. Her yıl bir önceki yıl için yapılıyor. Nisan 2018’de son tarihli olan bildirimler 2017 yılı için yapıldı. 2019’daysa içinde bulunduğumuz yıl için yapacaksınız.

 9. ıyı gunler ekım 12 2003 tarıhınde tutuklandım yargılanmam 3 ay surdu bu nedenle serbest dolaşım ve calışma ıznım ıptal edıldı amerıkadakı yasal ışlemlerımı yapmam ıcın emırgreyşın mahkemesınden 1 aylık serbest dolaşım ıstedık vermedıler 2004 yılının nısan ayında gonullu olarak turkıyeye geldım elımde hıcbır yasal belge olmadıgı ıcın yıllık gelır vergısı beyanında bulunamadım şımdı ıse 2003 yılı ıcın gelır vergısı beyanında buluna bılırmıyım bu konuda bılgı verırsenız memnun olurum saygılarımla ahmet turkmenoglu facebook adresım: Lıberty Lıberty

  1. Geriye donuk vergi beyani olmuyor diye biliyorum. Facebooktan bir vergiavukati bulup durumunuzu aktarmanizi oneririm.

 10. Merhaba saglik sigortasi olmayanlar icin uygulanan ceza ‘Shared Responsibility Payment’ 2019 yilindan itibaren alinmamaktadir gibi bir bilgi var. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? tesekkurler

  1. 2019 Ocak ayından itibaren o konu kapandı. Trump başkanın yaptığı bir olay. Artık sigortasız olanların ceza ödeme durumu yok. Ancak 2018 yılında olmuş olan sigortasızlık durumlarında durum farklı, o dönem için hala ceza geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir