2018 Yılı İçin Çekiliş Rakamları

Son günlerde gazetelerde bir haber var. Bu haber yakın zamanda açıklanmış olan 2018 Yılı İçin Çekiliş Rakamları ile ilgili.

Türkiye’de gazetecilik, halkı bilgilendirmek için değil de halka istedikleri şeyi düşündürmek amaçlı bir faaliyet olduğu için haberin içinde zerre kadar faydalı bir bilgi yoktu. Hatta bazı gazeteler olayın iç yüzünü bilmediği gibi araştırmaya bile değinmemiş. Bir tanesi yazdı diye kelimlerin yerlerini değiştirip yayınlamış. Bu haberlerin içine bakınca gördüm ki yalan yanlış matematik hesaplamaları ile “Türkiye’den çekilişe katılanlar 2 kat arttı arttı.” gibisinden yüksekten atma eğilimine girmişler.

Bu anlamda bu haberle ilgili olarak resmi kaynaktan yayınlanan rakamlara sağlıklı bir yorum katalım ve sizleri daha faydalı şeylerle bilgilendirelim istedik.

Bu rakamlara bizim yorumumuz kısaca şöyle:

Green card çekilişine ilgi tüm dünyada olduğu gibi Türk vatandaşları arasında da artarak devam ediyor.

Bahsi geçen rakamlar şu şekilde:

Evet, Türkiye’deki artış gözle görünür miktarda. 2016’da toplam başvuru sayısı 137 binken 2018’de bu rakam 204 bin olmuş. Yani başvurular 2016’dan 2018’e  %49’lık bir artışla devam etmiş.

Gazete haberlerinde ortaya çıkan absürt rakamlarsa yanındaki Derivatives kolonundan doğmuş. Derivatives dediğimiz şey asıl başvuran kişinin yanında götürebileceği aile bireylerinin sayısı. Biliyorsunuzdur, asıl başvuran kişi olur da çeklişi kazanırsa yanında 21 yaşından küçük çocuklarını ve eşini de götürebiliyor. Entrants+Derivatives’de Total kolonu, tüm başvurular içinde adı geçen insan sayısını gösteriyor. Yani 3 çocuklu bir aile Total’de 5 kişi olarak listeleniyor.

Bizim gazeteler Total’de yazan rakamı kıyaslamış, demiş ki oran uçtu patladı koptu. Sanırsın ki 400 bin kişi seferber oldu ülkeden kaçmaya çalışıyor 🙂

Toplam başvuruda adı geçen kişi sayısını, toplam başvuru sayısına bölerek bulduğumuz aile büyüklüğü sayısı var. Bu rakam Türkiye için 2016’da 1,79, 2017’de 1,85 ve son olarak 2018’de 1,98. Yani bu verilere bakarak yapabileceğimiz ufak bir çıkarım, son yıllarda evli ve çocuklu ailelerin başvuru sayısı artıyor diyebiliriz.

Yukarıdaki resmi ben sizin için kestim, kırptım. Aslında o liste çok uzun. Bütün kıtalardan 100’den fazla ülke var, aynı rakamlar tek tek ülkelere göre yazılmı ve sonunda da Grand total var. Yani bütün dünyadaki green card çekilişine giren insanların sayısı.

Sayı ne kadar? 2018 için bu rakam 15 Milyon, ve 2016’ya göre %30 civarı bir artış göstermiş. Yani Türkiye olarak ABD’ye göçmenlik konusundaki artan girişkenliğimiz dünyada nadir görülen bir şey değil. Bütün dünyadan milyonlarca insan aynı şekilde ABD’ye göçmek istiyor 🙂

Bu artışın sebebi ABD’nin mevcut başkanı olabilir. Sonuçta kaldıracağım, kaldırmayı düşünüyorum dedikçe olayın otomatik reklamını yapıyor. Eskiler ne der? Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Acaba bu da mı Pentagon’un oyunu 🙂

Neyse, şimdi merak edilen diğer soruya gelelim, başvuran sayısını anladık da, acaba kaç kişi kazandı?

2018 için bu oranı henüz bilmiyoruz, yayınlamadılar henüz. Ancak 2017 için bu bilgi mevcut.

DV2017’de Türk vatandaşlarının yaptığı 137 bin başvuru içinden kazanan aday sayısı 2186 olmuş. Yani 2017 yılında green card çekilişini kazanma oranı %1,6’ymış. Hiç fena değil bence. Özellikle de evli adayların her iki eş için de ayrı ayrı başvurarak şansını iki katına çıkardığını düşünürsek, çekilişi kazanma şansının yüksek  olduğunu görüyoruz.

Ayrıca, son bir istatistik olarak şunu da yazıp yazıyı sonlandıralım.

2017 yılında Türkiye’den kazanan 2186 kişi, süreçlerin devamında 1386 vize verilmiş. Bu 1386 vizenin içinde evli çiftlerin her bir eşi ve hatta onların çocukları da var. Evet bekar gidenler 1 vize ama aile olarak gidenler 1’den fazla vizeydi.

Yani görüyoruz ki kazanan herkes süreci devam ettirmemiş. Eğer çekilişte adı çıkan tüm 2186 kişi de süreci tamamlasaydı, eklenen aile bireyleriyle toplamda verilen vize sayısı çok daha yüksek olurdu.

Kimisi başvurduğunu unutuyor, kimisi çekiniyor, kimisi maddi yetersizlikten başvuruyu tamamlayamıyor, kimisi de yanlış ya da eksik bilgiden dolayı eleniyor. Ve tabii görüşme sırası gelmeyenler de oluyor. Gerçi 2017 yılında böyle bir durum olmadı ama 2018’de bu durumdan mağdur olanlar çok oldu maalesef.

Sizlere 2018 Yılı İçin Çekiliş Rakamları isimli yazıyı derledik toplarladık. Bir hayli rakam ağırlıklı oldu, umarım bulgularımızı faydalı bulmuşsunuzdur.

Yazının tamamını okuyamadım, bahsettiğin bulgu nedir derseniz: Çıkmaz demeyin şansınızı deneyin 🙂

Bizler geldik ABD’ye, siz de bu şansı yakalayabilirsiniz. Herkese iyi şanslar!

 

Bahsi geçen rakamların yayınlandığı resmi kaynaklar bunlar:

Link 1

Link 2

Link 3