Yeni Göçmenlere Yönelik Dolandırıcılık Girişimleri

Geçen sene Aralık’ta buraya geldiğimizden beri toplamda 4 kere dolandırılmaya çalışıldık. Çok şükür henüz bu dolandırıcılık girişimleri bizi ters köye yatırmadı. Ancak çeşitli sebeplerle heyecanlanıp hata yapmak son derece mümkün. Bu riske karşı sizleri bilgilendirmek istedik.

Bu dolandırıcılık girişimlerinde amaç, bildiğimiz kadarıyla, ya size zorla para göndermek ya da sosyal güvenlik numaranızı almak. Bu yöntemlerle ya size faiz ödettirecekler ya da SSN’nizi kullanarak adınıza sakat işlere girişecekler.

Bu girişimlerden ilki eve ilk taşındığımız günlerde eve posta yoluyla gelen bir karton parçasıydı. Bu itina ile hazırlanmış rengarenk kartonun üstünde “sözde” çekilişle ilgili detaylar verilmişti. Kurumsal görünsün diye adresler, noter bilgileri gibi şeylerle birlikte üstüne plastik bir kutu yapıştırmışlar. Bu kutunun yanındaki jelatin gibi şeyi çekince kutunun içinde bir rakam beliriyor ve bu rakam kartonun üstündeki rakamı tutarsa para ödülü kazanmış oluyorsunuz diye bilgi var. Hani yaş 16 falan olsa belki yerim de. Evirdim çevirdim, internete girdim araştırdım. Scam olduğundan %100 emin olunca çöpe attım. Tabi içimdeki umut hiç bitmiyor, bir gün gerçekten bir yerlerden para ödülü kazanabilirim diye 🙂

İkinci girişim benzer bir mantıkla yalnız bu sefer daha organize ve telefon üstünden geldi. Bir gün cep telefonum çaldı. Açtım, hintli/pakistanlı gibi bir erkek sesi bana tebrikler çekilişle para kazandınız dedi. Bu dedi sadece green card ile yeni gelenlere Washington DC tarafından yapılan bir çekilişle kazanılan bir hak ve size hemen bu parayı göndermek istiyoruz. Bize hesap numaranızı verin. Önce bir sevindirik oldum, sonra telefonu açmadan ekrana baktığımı hatırladım (burada gelen aramalarda telefon numarasının hangi eyaletten olduğu yazıyor(en azından samsunglarda yazıyor) ve orada Florida yazıyordu. Hızlıca tekrar düşündüm, aklıma yatmadı. Dedim şimdi müsait değilim, numaranızı verin ben sizi hemen geri arayacağım. Bir numara verdi bana, bir de aday numarası gibi bir şey uydurdu. İnternette biraz araştırdım, klasik bir kandırmacalardan bir tanesiymiş. Laf olsun diye verdiği numarayı geri aradım, açan olmadı. Bunu da böyle atlatmış olduk.

Üçüncü olay ise bir iş başvurusu sırasında oldu. Türkiye’deki iş deneyimlerinden biri olan satın alma alanında iş aradığımı bilen dolandırıcılar, bana mail atmışlar. Buyer pozisyonu için böyle böyle özelliklerde, şöyle şöyle iş yapabilecek bu kadar maaşa çalışacak adam aranıyor diye. Bütün görüntü, profesyonel olarak hazırlanmış metin, ve kullanılan iş jargonu konuyla bayağı uygundu. Yalnız bir kaç tane falso yok değildi. Bunlardan en babası mailin sonunda “işe girmeden önce size 5000 dolarlık bir kredi kartı tanımlaması yapacağız, bu da sizin satın almalar için kullanacağınız para olacak” yazmasıydı. Bir diğer saçmalıksa maile attachment olarak koydukları başvuru formu ve bu formda istenen SSN oldu. Ayrıca gönderen mail adresi de, gmail.com uzantılıydı. Hiç bir form doldurmadan maili sildim.

Sonuncu olay ise daha abartılı ve coşkuluydu. Bir sabah 8 suları, uykumun son demlerinde telefon çaldı, açmadım. Sesli mesaj bırakmışlar(hayatımda ilk defa kullandığım bir şey, burada yaygın ve kullanımı kolay. Sistem telefon hattını alır almaz kendiliğinden aktif oluyor). Açtım dinliyorum, dinlerken bir anda gözlerim açıldı. Aman efendim hanımefendi IRS’ten arıyormuş, borcum varmış, bir kaç saat içinde geri aramazsam beni polise bildireceklermiş ve tutuklatacaklarmış. Eyvah eyvah dedim, başıma gelenlere bak! IRS (vergi müdürlüğü) burada en çok korkulan kurumlardan biri. Borcun varsa harbi sıkıntıdasın demektir. Düşünmeden anında halletmek lazım. Yataktan fırladım, girdim internete araştırayım diye. IRS’in sitesinde fraud ve scam’ler diye bir sayfa var, orada çok net bir bilgi var, ve şöyle diyor: IRS sizi asla aramaz. Posta atar. En fazla 2 kere yazılı olarak uyarır. Sonrasında mahkeme kağıdını gönderir. Mahkemeye gelmezseniz, isminiz polise gider ancak o zaman polislik olursunuz. Bunları okuyunca biraz içim rahatladı ama bir yandan da akşama kadar içim içimi yemedi değil 🙂 Allahtan telefonu açmamışım, açsam o uyku sersemliğiyle kalkar hazır ola geçerdim valla.

Neyse işte böyle. Bunları okurken “ya arkadaş biz Kapalıçarşı çocuğuyuz”, “Karadeniz suyu içtik bize bir şey olmaz” diyebilirsiniz. Aslında harbiden de öyle. Ama işte dikkatli olmakta fayda var.

Ama sakın unutmayın; SSN numaranız size ait ve çok ama çok önemli. Güvenmediğiniz kimselere ya da kurum ve kuruluşa vermeyin. Kartı evde saklı bir yerlerde bulundurun, dışarı falan çıkarken öyle normal bir günde yanınızda taşımayın.

Ve tabii bu ve benzeri dolandırıcılık girişimleri ne karşı dikkatli olalım.

Yolunuz ve zihniniz açık olsun!

 

**Başvuru aşamasından, ABD’de yeni hayatınızı kuracağınız o heyecan dolu günlere kadar aklınıza gelebilecek her türlü konuda sizlere destek olmak isteriz. Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bu linke tıklayın. 

23 thoughts on “Yeni Göçmenlere Yönelik Dolandırıcılık Girişimleri”

 1. Selam ,
  Houston benimde gitmeyi planladığım şehir. Tabiki önce Greencard çıkması lazım. 🙂
  Sizin satınalmacı olduğunuzu öğrendim bende Türkiyede yıllardır satınalma pozisyonunda çalışıyorum sn 4 Yıldır da müdür pozisyonundayım. siz Houstonda bu pozisyonda çalışmıyorsunuz ancak bilginiz vardır orada geçerli bir mesekmidir ? iyi paralar kazanabilirmiyiz ? ( tabiki dil problemini aştıktan sonra)

  Birde Vlog genelde güncel hayatı öğrenmek adına Vlogları izliyorum ancak hiçbirinde Helal Et fiyatları videoya çekilmemiş o konuda da bilgi verebilirisiniz?

  1. Satinalma konusunda biraz dezavantajimiz var. Tahmin edersiniz ki satinalma guven ustune kurulu bir konu. Yeni gocmenler olarak burada kaydimiz olmadigi icin biraz sikinti yasiyoruz. Ben sektor disindayim suanda, ama bakalim bir gun sektore geri donus olur belki.
   Helal et fiyatlari birazcik daha pahali. Bunun icin Harvest ve Acacia marketlerinin internet sitelerini takip edebilirsiniz.

 2. Merhaba ben 2018 green kart çekilişini kazandım Türkiye’de endüstri mühendisi olarak üretim planlama pozisyonunda çalışıyorum , malum ülkedeki firmaların durumu üç kuruş paraya zam yapmadan yıllarca çalıştırmaya çalışıyorlar, Amerika’da planlama pozisyonu maaşları hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misinizin. Teşekkürler

  1. Haddiyle var. Konuyla ilgili mesleki sertifikalari araştırabilirsiniz.

Comments are closed.