Teksas Hakkında

Bu yazıda, bizim de içinde yaşadığımız, ABD’nin en ilginç eyaletlerinden biri olan Teksas hakkında bir şeyler yazalım istedik.

Teksas, ABD’nin en güneyinde bulunan ve ülkenin Meksika ile en uzun sınırına sahip olan bir eyalet.

 

Abd Harita

ABD Harita

 

Bu eyaletin ekonomik olarak diğer ABD eyaletlerinden farklı bir çizgisi var. Bunun sebebi doğal kaynaklarından elde ettiği gelirleri federal hükümete değil kendi eyaleti için kullanma hakkına sahip olması. Sadece karada değil, okyanuslarda da…

Elbette doğal kaynaklar deyince fark yaratan şey ormanlar ve nehirler değil, tabii ki de petrol.

Tarihçi değilim ama hikayeyi çok ilginç buluyorum, o yüzden kısaca değinelim:

Meksika kontrolü, bölgede yaşayan Amerikalılar ve Kızılderililer arasında sıkışan bölgeyi bitmek bilmeyen savaşları takiben Teksas Cumhuriyeti olarak ilan eden komutan Sam Houston ve arkadaşlarıdır. O zamanın ABD Başkanları’nın öncelikli konusu Bağımsız Teksas Cumhuriyeti’ni bir eyalete dönüştürmekti. Kurulduğu yıl olan 1836’dan ABD’ye katıldığı 1845’e kadar da  görüşmeler devam etti. Ancak son Texas Başkanı Anson Jones’in üstün politik çaba ve başarısı sayesinde Teksas ABD’ye sadece katılmakla kalmayıp, aynı zamanda yukarıda bahsettiğim özel statüyü kazandı. Toprakalar ABD’nin, kaynaklar sadece Teksas halkının olacaktı.

İşte bu tarihi sebeplerden ötürü Teksas’ın lakabı Lone Star State’dir.

ABD bayrağındaki yıldızlar tüm eyaletleri temsil eder ama Teksas, Teksaslılara göre Tek Yıldız Eyaleti’dir…

 

Teksas Araç Plakası

Teksas Araç Plakası ”                                     The Lone Star State”

 

Teksas, petrol zenginidir. Yollarda, sağda solda, evinin bahçesinden petrol çıkartan müstakil evler vardır.

GYSİH olarak Abd’nin 2., dünyanın 9. en büyük ekonomisidir.

Özel koşulları gereği çalışanlardan Eyalet Gelir Vergisi kesme gereği duymaz.

Yaşam giderleri bakımından diğer bir çok eyalete göre daha uygundur.

Önemli şehirleri Houston, Austin, Dallas ve San Antonio’dur. Bunun dışında irili ufakli yüzlerce kasabası ve bir sürü de çöl arazisi vardır.

 

texasmap

Teksas Haritası

 

Kısaca insanlarından bahsetmek gerekirse,

Teksas, Amerika’nın tutucu kesiminden oluşan Cumhuriyetçi Partisine oy verme eğiliminde. Benim gözümde bu politik olarak, serbest ekonomiye tapan, dini değerlere ağırlık veren ve silah kullanmaya bayılan insanlar anlamına geliyor. Burada kötü bir şey yok, peşin peşin bilin istedik 🙂 Silah konusunda, bizim ülkede boşuna “Teksas mı burası Kardeş?” demiyor millet. Mal varlığınıza izinsiz giren herkesi ceza almadan vurabiliyorsunuz. Bu bir ev, arsa hatta araba bile olabilir. Uyardım durmadı ben de öldürdüm demek yeterli. Kulağa korkutucu gelse de, suç oranlarının Amerika’daki durumuna bakarsak Teksas çok da uçlarda değil. Bu ülke genel olarak bireysel silahlanmayı seviyor.

Ve tabii ki Meksika etkisi, resmi rakamlara göre Teksas’lıların %45’i bir şekilde Meksika kökeni taşırken, doğan her iki çocuktan en az biri Hispaniktir. Her üç kişiden birinin ana dili İspanyolcayken, şehirlerde hiç ingilizce bilmeyen insanlarla karşılaşma durumunuz son derece normaldir. Bu sebepten burada yaşamak istiyorsanız, bazı şeyleri onlardan beklemeyip, çat pat ispanyolcaya bir an önce başlamak gerekebilir 🙂

Elbette daha anlatılabilecek yüzlerce şey vardır ama sizin keyifli bulacağınıza inandıklarımız bu kadar.

Houston yazısı için lütfen takipte kalın!

Herkese sevgiler!

 

 

**Başvuru aşamasından, ABD’de yeni hayatınızı kuracağınız o heyecan dolu günlere kadar aklınıza gelebilecek her türlü konuda sizlere destek olmak isteriz. Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bu linke tıklayın. 

7 thoughts on “Teksas Hakkında”

 1. Teksas’ın bu 4 büyük şehrinden birinde yaşamanın Amerika’nın diğer büyük iş imkanlarının geniş olduğu şehirlerde yaşamakla karşılaştırdığınızda sosyal ve ekonomik olarak avantaj ve dezavantajları nedir biraz bahseder misiniz lütfen? Çok teşekkürler.

  1. Teksas’ın avatajlarını anlatmaya çalıştık. Bu sebeplerden dolayı bu eyaletin yeni kıtaya ilk adım için ekonomik ve sosyal olarak en uygun yer olduğunu düşünüyoruz. Federal gelir vergisi yok, hayat masrafları düşük, Türk ve diğer göçmenlerin sayısı çok fazla, konsolosluğumuz var gibi gibi sebepler…
   Ayrıca iş imkanları konusunda Texas eyaleti sadece Amerika’da değil dünya’da önde gelen bir noktada. Özellikle Dallas ve Houston şehirlerindeki iş imkanı Amerika’nın en iyilerinden. Google’a best cities for job opportunities yazarsanız benzer sonuçları siz de görebilirsiniz.

 2. Hocam youtube üzerinden vlog tarzı yayın yapmayı düşünüyor musunuz ?.. Gerçekten büyük bir karar vermişsiniz tüm paylaşımlarınızı okudum umarım mutlu olursunuz 🙂

  1. Çok teşekkürler:) Aslında video ile pek bir ilgimiz yok ama tavsiye için teşekkürler.

 3. Merhaba Mehmet Bey,

  Yapmış olduğunuz özverili çalışmalar ve Önemli bilgiler paylaşımı için elinize sağlık.

  Size mail üzerinden Bazı konuları sormak ve paylaşmak istiyorum. Lütfen bana mail atarmısınız.

Comments are closed.