İngilizce Konuşun

Herkese selamlar,

Geçenlerde Chicago’da yaşayan ve dil kursuna giden Türk bir arkadaşımızı ziyarete gittik. Derslerde anlatılanları zaten bildiğini ama asıl ihtiyacı olanın bildiklerini kullanmak olduğunu anlattı. Okulda genel olarak hep dilbilgisi öğretiliyormuş ve pek pratik yapamıyormuş. Nerde konuşup pratik yapabilirim derken bir internet sitesi keşfetmiş. Ben de merak edip baktım, biraz da kullandım. Gerçekten faydalı gibi görünüyor.

Cambly isimli bir internet sitesi. Basit bir formla üyelik açıyorsunuz. Paketinizi seçiyorsunuz: grup ya da bireysel ve 15 dakikalık ya da 30 dakikalık diye. Sonra da ödemeyi yapıp hesabı aktive ediyorsunuz. Çok pahalı değil, en azından denemesi bedava.

 

Kayıt bittikten sonra sohbet için, görüşmek istedeğiniz kişiyi kendiniz seçiyorsunuz. Görüşme hizmeti sunan herkesin profili var; resimleri, ilgi alanları vesaire bakıp hemen başlayabiliyorsunuz. Anlık, ne zaman isterseniz açıp bağlanabiliyorsunuz. Bunun dışında ayrıca illa belli bir kişi ile görüşmek isterseniz, randevu da alabiliyorsunuz.

İsterseniz her seferinde aynı kişiyle görüşebilirsiniz, böylece her seferinde değişik şeylerden konuşursunuz. Ya da farklı farklı kişiler seçebilirsiniz, kendinizi tanıtma kapsamında isminiz, işiniz ve yaşadığınız eyalet gibisinden girizgah sohbetlerini tekrar etmiş olursunuz. Görüşmeler sırasında konuları bazen siz bazen karşı taraf belirliyor. Atıyorum `Şimdi son izlediğim filmden bahsedelim` derse, ondan bahsettik, ya da bana `bu hafta senin başından geçen ilginç bir olayı analitir misin?` gibisinden sorular sordular.

 

İşin güzel kısmı karşıdaki kişi yeri gelince seni düzeltiyor. Yani hata yaptığın zaman, bunun neden dolayı olduğunu söylüyor ve hatayı nasıl düzelteceğini falan da anlatıyor. Geçen bir tanesi bana uzun uzun o meşhur `TH` sesini çalıştırdı bana. Three, through. think, though, tekrar tekrar yaptık 🙂

Benim görüşütüğüm kişilerin hepsi çok nazikti. Hiç moralimi bozmadan tatlı tatlı beni düzeltirlerken nerdeyse eğlendik bile diyebilirim. Onlar bu işi sonuçta oturdukları yerden para kazanmak için yapıyorlar ve görüşme sonunda sizden gelecek iyi yorum onların ileride daha çok tercih edilmesine sebep olacağını biliyorlar. Ama gene de hepsi için yardımsever insanlar diyebilirim.

 

Daha da önemlisi yapılan görüşmler görüntülü ve hepsi otomatik olarak kaydoluyor. Daha sonra görüşme bittikten sonra arzu ederseniz bu videoları izleyip, neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı saniye saniye gözlemleyebiliyorsunuz. Böylece kendinizi de düzeltmek için şansınız oluyor. Mimiklerinizden, ses tonunuza, kullandığınız kelimelerden aradaki eee üüü gibi seslere kadar her şeyi dinleyip görüyorsunuz. Ben bunun faydalı olabileceğini asla tahmin etmezdim, ama gerçekten böyle hadi ya ben böyle mi yapıyormuşum oldum, çok şaşırdım 🙂

Sade basit sohbet dışında da işi bayağı özel ders gibi değerlendirenler de varmış. Tercihinize göre Toefl hazırlık, kelime bilgisi ya da dilbigisi dersleri de veriyorlar. Anadili İngilizce olan bir Amerikalı’dan bir ders almanın kaç para olduğunu düşünürseniz, bir de adama telefon et, randevu al, gelsin, ödemeyi nakit yap, acaba kimdir, güvenilir bir adam mı vesaire derken ne kadar uğraşacağımı düşününce, kendi evimin konforunda istediğim, tipini görünütüsü beğendiğim kişiyle mikrofon ve kulaklıkla konuşmak daha rahat geliyor.

 

Dolayısıyla Cambly, İngilizce konuşmayı geliştirmeye yönelik çok sosyal ve çok mantıklı bir hizmet.  Günlük hayatta Amerikalılarla iletişime geçmenin ne kadar zor olduğunu bildiğim için (1 dakikadan fazla sohbeti devam ettiremiyorlar), onlarla böyle oturup sohbet etmek ve Amerikan kültürünü tanımak, yeni insanlarla tanışmak bunları evimin konforunda yapmak çok hoşuma gitti. Faydasını gördüğüm için paylaşmak istedim 🙂

 

İlk kullandığımda ben de arkadaştan aldığım kodla ilk 15 dakikayı ücretsiz aldım. İsterseniz siz de aynı şekilde aşağıda gösterdiğimiz gibi yapabilirsiniz. Deneme için kredi kartı vermeye gerek yok. Sadece ad soyad girip hemen başlayabilirsiniz.

 

Site: Cambly.com    [bu arada site içeriği Türkçe olarak kullanılabiliyor]

Ücretsiz Kaydol kısmına bastıktan sonra,

Kullandığım kod : REFCODE

1-

2-

Umarım işinize yarar!

Herkese kolay gelsin.

 

 

**Başvuru aşamasından, ABD’de yeni hayatınızı kuracağınız o heyecan dolu günlere kadar aklınıza gelebilecek her türlü konuda sizlere destek olmak isteriz. Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bu linke tıklayın.