Hakkımızda

Herkese Merhabalar!

Taze birer Green Card göçmeni olarak sizlerle deneyimlerimizi paylaşmak, bu yollardan geçmenin nasıl bir şey olduğunu adım adım anlatmak istedik.

Biz Kimiz?

Deniz ve Mehmet, 1986 doğumlu, hayatı boyunca İstanbul’da yaşamış, gezmeyi, görmeyi çok seven insanlardır.

Evlendikleri zaman akıllarında ABD’ye göçme fikri hiç yoktu.

Hayatları iş olmuştu. Evi sadece dinlenmek için bir araç gibi kullanıyorlardı. İş dışı kalan vakti temel ihtiyaçlarını gidermek için ancak kullanabiliyor, aynı şehirde olan ailelerine ayırmak istedikleri süreyi bile şehrin trafiğine danışıyorlardı.

Bildiğiniz İstanbul mağdurları…

Hani herkesin bir hayali vardır ya, “Bir gitsek de Ayvalık’ta zeytin diksek” ya da “Ya acaba Mersin’e taşınıp narenciye mi büyütsek?” gibisinden… Böyle deriz, hayallere dalarız da hiçbir şey yapamadan kendi çemberimizde yaşar gideriz 🙂

İşte tam böyle bir ortamda, hayatımızda ilk defa, bir anlık bir merakla girip ABD Çeşitlilik Göçmen Vizesi Çekilişi’ni (Diversity Visa Lottery) (diğer adıyla Green Card Çekilişi) araştırdık ve www.dvlottery.state.gov sitesinde başvuruların açık olduğunu gördük. Görür görmez, dolduralım gitsin dedik. Yıl 2013’tü, aylardansa Ekim’di…

Başvuru yaptıgımız sitenin başlık kısmı

Biz başvuruyu unuttuk gittik. Aradan aylar aylar geçti ve Green Card Çekilişini kazanmıştık!

Ve işte bizim maceramız da, bu Blog’un hikayesi de tam o noktada başladı.

 

Peki Neden Böyle Bir Blog Kurduk?

 

Bildiğiniz üzere internet her geçen gün daha fazla bir bilgi yığını haline geliyor. Her şey elimizin altında diye emin bir şekilde google’larken, size bir şeyler satmaya çalışanlarla ya da yarım yamalak bilgi verenlerle burun buruna geliyoruz. Hikayenin A’sını öğrenirken B’si için başka bir arama yapıyor. Klavyemizle, mouseumuzla rezil oluyoruz 🙂

Açıkçası bizim Green Card sürecimizde de tam olarak böyle oldu.  Evet, yani çekilişe bir şekilde başvurmuştuk ama süreçleri, sonrasının nasıl gelişeceğini, neyin ne zaman olacağı, belgelerin nasıl ve hangi şekilde hazırlanacağını, telefon numaralarını, adresleri vs. tek bir yerde bulmakta zorlanıyorduk. Özellikle bu Green Card işini ticarete dökmüş sitelerin, kasıtlı olarak bilgileri eksik verme olayı yüzünden çok sıkıntıya düştük. Zaman kaybettik, bir sürü uğraştık.

Tabii çok daha kolay olabilirdi…

İşte bu sitede biz bunu istiyoruz. Gerçekten olayları bilen ve süreçleri yaşamış birileri olarak tüm süreçleri aynı çatı altında görsellerle, basitçe ve açıkça anlatmak istedik.

Ayrıca, bu kadar şeyi nasıl okuyacağım, bu süreci daha az tasa ve dertle halletmek istiyorum diyenlere Yaşam Koçluğu da teklif ediyoruz. Başvuru formunu doldurmadan başlayarak tüm aşamalarda birebir yakın temasta kalarak ABD’deki ilk günlerinize kadar sizinle beraber ilerleyeceğiz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yolda bolca sabra, kararlılığa ve tabi ki her şeyden önce şansa ihtiyacınız olacak. Destek ise bizden.

Haydi rast gele !

 

 

Green Card’la ilgili her şey, herkese kolayca ulaşsın diye…