Green Card İçin Doktor Muayenesi

Herkese tekrar selamlar.

Süreç anlatımlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu sayfada Green Card Vizesi için Doktor Muayenesi konusunu anlatacağız. Yani çekilişte adınız çıktı, DS260’ı doldurdunuz, Current oldunuz, 2NL geldi ve şimdi sıradaki adım Doktor Muayenesi.

Doktor muayenesi son derece kolay ama bir o kadar da pahalı bir aşama.

Bu doktor muayenesi konusunda sağda solda kötü ve anlamsız yorumlar mevcut. Bu yorumlar “kazıklandık”, “haksız kazanç sağlıyorlar”, “bu kadar da olur mu”, “o aşılara ne gerek vardı” gibisinden bir tonda gidiyor.Ancak unutmamak lazım ki Green Card’ı istiyorsanız o doktor muayenesi olmazsa olmaz. Yani yorumlara çok kulak asmayın.

Öncelikle muayeneyi yapan kurumun adı Doctorun Immıgration&Refugee Health bir diğer adı da Dr.Ungan Muayenehanesi. Site Türkçe olduğu için çok fazla detaylı bilgi vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Önden online bir randevu alınıyor. Maille randevu oany maili geliyor. Sonra günü gelince atlayıp muayeneye gidiyorsunuz. Bu arada önemli bir bilgi, yer sadece Ankara’da. Cumartesileri sadece yarım gün çalışıyorlar ve Pazarları kapalılar.

Dr.Ungan

Kendi muayene deneyimimizi hızlıca anlatayım. Öncelikle görevliler son derece yardım sever, her türlü yardımı sağlıyorlar. Ortalıkta bir sürü yabancı var (sanırım İran’lılar). 4. Katta bir ön işlem ve bekleme salonu gibi bir yer var. Sabah erken gelenler direkt orada doktor gelinceye işlemlerini yapabiliyor. Zaten kan verme ve göğüs filmi alt katta ayrı bir kuruluşta yapılıyor. Sanki bu laboratuvar tesadüfen aynı binada bulunmuş olmasıyla göçmen adaylarına hizmet ediyor gibi. Adam başı 47.5Usd. Kredi kartı kabul ediliyor. Bu ödeme Düzen Laboratuvarı denen bu kuruma yapılıyor. Faturası fişi her şeyi kendine ait.

Kan verdikten filmi çektirdikten sonra 4. Kata tekrar gidiliyor. Bu sefer ayrı bir kapıdan giriliyor. Burası işte asıl muayenenin olduğu meşhur doktor Mehmet Ungan’ın olduğu yer. Buradaki bankoda ayrıca işlemler yapılıyor ve sonra bekleme başlıyor. Sıra gelince tek tek içeri girdik. Doktor Muayenesi çok basit fiziksel bir muayeneydi. Boy, kilo, kalıcı hastalık sorgusu, göğüs dinleme, iç organ kontrolü… Sonra hiç ameliyat oldunuz mu diye soruldu. Ne olursa olsun herhangi bir bıçak altı olma durumu var mı yok mu…

Bu arada Doktor Mehmet Ungan Bey’le sohbeti sardırdık. Kendisi Profesörmüş. İnsanların şikayetlerini, gereksiz yere çok pahalı olduğunu, insanların aşı kartı diye buraya gelmeden önce bir sürü aşı olmaya uğraştığını, herkesin heyecandan öldüğünü falan anlattım Güldü   O arada hiç fark ettirmeden iki tane aşıyı yapıverdi. Konuşmadan anladığım kadarıyla orada yapılan doktor muayenesi uyuşturucu geçmişi, aids, verem gibi temel ve ağır vakaların kontrol edilmesi amaçlı. Yapılan aşılar da kurumun standardize hale getirdiği bir olay gibi duruyor.

Olduğumuz aşılar, 1 -Difteri Boğmaca Tetanoz aşısı 2- Kaba kulak kızamık kızamıkçık. Gerek var mıydı aşılara? Pek emin değilim. Ama o Green Card’ı istiyorum, dolayısıyla itiraz edecek halim yok.

Doctorun’un internet sitesinde olunması gereken aşılar diye bir liste var. Liste harbi uzun. Ama onlar hepsini yapmıyor işte. Dediğim gibi 2 tane olduk. Biz o listenini 10 tanesini tamamlasak, bir iki aşı daha mutlaka bulabilirlerdi. Şükrettik geçtik.Yani bence önceden aşıları tamamlamak için hiç uğraşmayın.

Doktora muayenede sadece doğruyu söyleyin. Başka da dert edecek bir şey yok.Yanınızda pasaport ve tonla para olsun yeter  Biz iki kişi (iki yetişkin) olarak ödediğimiz rakam 1214TL. Ödemenin hepsi de kredi kartıyla oldu.

Muayeneden sonra raporları almak için Ankara’daki muayenehaneye yeninden gitmeniz gerekiyor. Eğer siz gidemiyorsanız, muayene sonrası teslim alacak kişi olarak ismini verdiğiniz başka bir kişi sizin yerinize belgeleri teslim alabilir.

Verilen belgeler kapalı, damgalı ve imzalı bir zarfta teslim ediliyor. Konsolosluktaki görüşmeye kadar, Güvenlik açısından, dosyayı asla ve asla açmıyoruz ya da deforme etmiyoruz.

Süreç sonunda alacağınız vize, muayene tarihinizden itibaren 6 ay geçerli olacaktır. Buna göre planlama yapmak ve vize görüşmesi ile doktor muayenesini olabildiğince birbirine yakın tutmakta fayda var. Ancak sağlık problemi çıkması durumunda görüşmenizi erteleme riskine karşı görüşme ile muayenenin arasını da çok yakın tutmamak da lazım. Hassas hesaplar yani 🙂

Herkese kolay gelsin, hayırlı olsun.

 

Önemli bir not: Biz çocuk sahibi değiliz. O yüzden burada yazdığım doktor muayenesi  konusu çocuklarla ilgili bir şey içermiyor. Dolayısıyla herhangi bir sözüm veya bilgim yok. Yukarıda anlattıklarım sadece yetişkinler içindir.

**Başvuru aşamasından, ABD’de yeni hayatınızı kuracağınız o heyecan dolu günlere kadar aklınıza gelebilecek her türlü konuda sizlere destek olmak isteriz. Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bu linke tıklayın. 

179 thoughts on “Green Card İçin Doktor Muayenesi”

    1. Asla sorun olmaz. Muayene sadece ABD’de yasamaniza mani olabilecek seyleri degerlendirmek icin.

    1. Konuyla ilgili karari muayeneyi gerceklestiren klinik degerlendireck. Ancak hic bir hastalik icin kesin olarak vize surecine zarar verir demek mumkun degil. Siz hangi asamadasiniz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *