Green Card Görüşmesi

Sürecin en son aşaması ola Green Card görüşmesi aslında en zahmetli görünen, en heyecan dolu ama en kolay geçen aşama oldu diyebiliriz.

Süreci siteden takip ettiğiniz üzere (burada tüm süreci anlattık), kazandığımızı öğrendiğimiz günden beri bir seneyi aşkın bir süre oldu. Belgelerimizi ve bizi önce DS260 aracılığıyla uzun bir süre KCC inceledi. Sonra konsolosluğa gönderdiğimiz diğer belgeler de en az bir 15 gün önce olacak şekilde ellerine ulaştı ve incelendi (Not. Bizim zamanımızda belgeler önden gönderiliyordu, artik böyle bir gereklilik yok).

Tamamen şans yoluyla kazanılmış bu green card hakkının elde edilebilmesi için gereken asgari şartları zaten sahibiz. İstedikleri belgeleri de zamanında doğru olarak hazırlamışız. Un hazır şeker hazır, daha ne lazım? E bir gidip kendimizi göstermemiz lazım 🙂 Hani gerçekten böyle böyle bir insanlar hayatta mı değil mi diye 🙂

O gün geldi çattı ve yeniden yollara düştük. Yolculuk öncesinden kendimize Çankaya bölgesinde, ABD Konsolosluğa’na rahat rahat gidelim diye yürüme mesafesinde bir otel ayarladık. Daha önce fotokopilerini gönderdiğimiz belgelerin orijinallerini ve aldığımız doktor raporlarını zaten hazırlamıştık.

Normalde randevumuz saat 9:15 gibi gözükse de biz 8:00’de konsolosluğun Paris Caddesi üzerinde bulunan kapısının önünde kuyruktaydık. Sokaktaki bu kuyruk karışık bir kuyruk. Yani turizst, öğrenci, iş vizesi vs. hepsi aynı yerde bekliyor. Beklerken kapıdaki Türk polisi çok esprili, çok rahat bir şekilde bizlere talimatları verdi. Öncesinde zaten yanımızda hiçbir elektronik cihaz getirmemiz bildirilmişti, o konuda rahattık ama telefonunu laptopunu karşıdaki büfeye rehin bırakmak zorunda kalan vatandaşlar da görmedik değil.

Kuyruk sıradan ilerledikçe güvenlik kontrolü için beklediğimizi gördük. Randevularımız kontrol edildi ve peşinden eşyalar ve biz tek tek olacak x-rayden geçtik. X-ray bölgesinden geçtikten sonra ayrı bir sıranın olduğu bir alana girdik. Burada göçmen vizeleri için (green card da bir göçmen vizesi çeşididir) ayrı ve özel bir sıra olduğunu gördük, hızlıca bankoya yaklaştık. Bankoda bize görüşmeyi hangi dilde yapmak istediğimizi sordular. Seçenekler Türkçe, İngilizce ve Farsça 🙂 Sonra da aynı bankadaki gibi bir sıra numarası aldık ve buyrun oturarak sıranızı bekleyin dediler.

Vize almak için beklediğimiz alan buna benziyordu

Vize almak için beklediğimiz alan ve Green Card görüşmesi gişeleri

Sıranın ne zaman geleceği tam olarak belli değil. İçeride o kadar çok farklı vize çeşidi işlem görüyor ki yanan numaraları takip ederken beyniniz eriyor 🙂 1000’liler, 350’liler, 800’liler ve 0001 gibi giden bizim de aldığımız göçmen vizesi numaraları. Herhangi bir mantık yakalamak mümkün değil. Zaten içerde öyle otururken aklınızdan sadece şu geçiyor: “Sabaha kadar beklemek de gerekse bu vizeyi almadan çıkmam buradan” 🙂 Beklerken duvarlara, yerlere, su sebiline, insanlara, açık FOX TV kanalına, durmadan yanıp sönen sıra numaralarına, elinizdeki belgelere tekrar tekrar bakıp durunca zaman bir hayli çabuk geçiyor aslında, gerçi beklerken bize her bir saniye saat gibi gelmişti 🙂

İlk numaramız yandığında dipte uzakta bir gişede bizden gönderdiğimiz belgelerin orijinalleri istendi. Verdik tekrar oturun dediler. Kös kös gittik yeniden oturup beklemeye başladık.

Bir süre sonra tekrar numaramız yandı, bu sefer ödeme için ayrı bir gişeye yöneldik. Kredi kartıyla tek seferde adam başı 330USD ödemesini yaptık. Ve tabii ki tekrar oturduk.

3. ve son defa numaramız yandığında yine dip taraftaki gişelerden birine gittik. Genel olarak nazik olan konsolosluk görevlilerinin en cana yakını olan bu hanımefendi bize tercihimiz olan Türkçe dilinde hitap etti. Sağ ellerinizi kaldırın ve yemin edin dedi. Kaldırdık. Metin aşağı yukarı şuna benziyordu: “Green Card Görüşmesi için verdiğim bilgilerin tamamının doğru olduğu üstüne yemin eder misiniz?”  Biz de yemin ediyoruz dedik.

Sonrasında hemen hızlıca cevabını bile merak etmediği soruları tek tek sordu. “Ne mezunusunuz? Ne iş yapıyorsunuz? Amerika’da nerede yaşayacaksınız? Neden orası?”. Soruları önce asıl kazanan kişi olan eşim Deniz’e sonra da bana aynı şekilde sordu. Bir yandan önündeki belgelerle ve bilgisayarla uğraşırken gerçekten soruların cevaplarıyla ilgilenmiyor gibi gözüküyordu. O vize zaten çıkmış da sadece prosedürler işletiliyormuş gibiydi. Zaten Türkçe konuşan bir Amerikalı bayanı izlemek yeterince dikkat dağıtıcı değilmiş gibi cevaplarımız nasıl dinleniyor ve algılanıyor diye kasarken bayan “Tebriklır Green Card vizenız onıylendi. Amerika’da ii şanslır.” deyip vizenin onaylandığını gösteren meşhur beyaz renk kartı uzatınca içimden fışkıran duygu selini anlatamam. Hayatımda daha önce hiç böyle bir şey hissettiğimi hatırlamıyorum. Sevinç, şaşkınlık, heyecan, hüzün ve ee şimdi hissiyatı bir anda  acayip bir kokteyl şeklinde saniyenin 10’da 1’i gibi bir sürede beynime hücum etti ve peşinden hemen salak bir sırıtma bastı suratımı 🙂

İnşallah size de nasip olur diyelim ve hatırlatalım; green card görüşmesi gününe kadar çok sabırla bekledik. Bu detaylı süreci sorunsuz atlamak için çok plan ve hazırlık yaptık. Planlı,programlı olunca her şey su gibi aktı halloldu. Ayrıca görüşme gününün tatlı bir heyecandan ibaret olduğunu ve tadını çıkartmanız gerektiğini bir kere daha belirtelim.

Sorularınız varsa memnuniyetle cevaplarız.

Meşhur beyaz "Tebirkler Vizeniz Onaylandı" kartı

Meşhur beyaz “Tebirkler Vizeniz Onaylandı” kartı

 

Sizlere tavsiyemiz, görüşme sırasında hazırlıklı, sabırlı ve sakin olmanız.

Belgeleriniz sağlam hazırlayın, her şeyin kopyasını mutlaka ayrı bir çanta içerisinde götürün.

İçerideyken sakin heyecanlanmayın. Her şeyin çok rahat geçeceğini düşünerek kendiniz rahatlatın ve anın tadını çıkarın.

Sabırla sıranızı bekleyin ve sorulara cevap verin.

Sizi geren ya da korkutan bir şeyler olursa kesinlikle kontrolsüz hareketlerde bulunmayın.

Nezaket ve genel konsolosluk kurallarından ayrılmayın.

Örneğin, ses yükseltmek, agresif tepkiler vermek, sorulan sorulara eksik, tutarsız ya da ters bir şekilde cevap vermek, görüşme camına fazla yaklaşmak, el kol hareketi yapmak ya da bunun gibi ortama uygun olmayan hareketlerde bulunmak green card vizenizi hemen oracıkta uzak bir hayale dönüştürebilir.

İnanın bana çok rahat geçecek ve çok kısa bir süre sonra eşe dosta `Görüşme gününde` diye başlayan neşeli hikayaler anlatıyor olacaksınız.

 

**Başvuru aşamasından, ABD’de yeni hayatınızı kuracağınız o heyecan dolu günlere kadar aklınıza gelebilecek her türlü konuda sizlere destek olmak isteriz. Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bu linke tıklayın. 

131 thoughts on “Green Card Görüşmesi”

 1. Merhaba, benim mevcut pasaportumun süresi 25 Aralık 2017 de bitiyor. Ds260 formunu pasaportumu yeniledikten sonramı doldurmam gerekiyor yoksa sonra eskisi ile randevu alıp üzerinde değişiklik yapılabiliyormu? Eğer yenisi gerekiyorsa ilçe emniyetten randevu almam gerekecek pasaportun gelmesiyle beraber yaklaşık 20-25 gün kaybım olacak??

  1. Mevcut pasaport numaranizi yazarak DS260’i submit edin. Gorusmeye yeni pasaportunuzla gidersiniz.

 2. Herkese merhaba,

  Bugün green card mülakatım oldu, ben de gözlemlerimi paylaşmak isterim:

  Sabah 08:30 daki randevu icin 07:20 de oradaydım, uzunca bir kuyruk vardı. Mehmet Bey’in de bahsettiği gibi cok fazla sayıda vize türü işlem alıyorlar. Ancak ilk girişteki güvenlik randevu saatlerini sordu ve ona göre o saatte randevusu olanları sırayla içeri aldı (kontrollü oluyor yani). Cep telefonu, kulaklık, her türlü elektronik cihaz içeri alınmıyor.(ben karşı büfeye emanete bıraktım 🙂 )
  İçeri girdiğinizde tıpkı bankadaki gibi sıra numarası alıp beklemeye koyuluyorsunuz.(burada dijital ekranda olmalı gözleriniz hep, çünkü numaralar karışık çağrılıyor)
  Sıra numaram geldiğinde gişeye gittim.ve benden sadece ‘ diplomam ve 1 adet fotokopisi, arsiv kayıtlı adli sicil kaydı, nüfus kayıt örneği ve banka dökümüm istendi (orijinalleri). Ek olarak varsa, pasaport teslim yeri çıktısı varsa verin, yoksa sorun değil dediler, yanımdaydı verdim ben.
  Sonra oturdum.5 dk sonra aynı numaram tekrar yandı ve kasiyere yöneldim.Burada 330 USD ödeme yaptım(nakit, ama kredi kartı da alıyorlar galiba).
  Tekrar beklemeye geçtim .
  3.kez sıra numaram yandığında konsolos la görüşmem oldu burada. Hoş bir bayan , pek düzgün olmayan Türkçe ile klişe sorular yöneltti, cevapladım ve sonunda ‘her şiy yolonda görünüyor, vizeniz onıylendi ‘ dedi 🙂
  ‘Üzerinde ‘you are now free to leave consular building , your visa application was confirmed’ yazılı beyaz kağıdı alıp çıktım.Pasaportum üzerine göçmen vizesi basılı bir şekilde daha önce sectiğim Ptt şubesine gelecekmiş 🙂
  İnanılmaz bir duygu , inşallah randevu alan herkese nasip olur.
  Burada önemli bir şey var; içerde tonla güvenlik, güvenlik kamerası var. Acele etmeden, sabırla sıranın gelmesini bekleyin ve sakin kalın.

  Herkese bol şanslar dilerim.

 3. Merhaba, dun cekilisi kazandigimi ogrendim. Simdi gerekli islemleri baslatacagim. Fakat soyle bir durum var. Evliyim ve esim ilk basta benimle gelmeyi dusunmuyor. Cocugumuz yok. Konsolosluga gidip kendim icin islemleri tamamlayabilir miyim? Yani esimin orada bulunmasi ve benim gibi bir islem surecinden gecmesi zorunlu mu? Tesekkurler.

  1. Ilk basvuru formunda evli oldugunuzu belirttiyseniz, devaminda da esim gelemeycek diyebilirsiniz. Onun icin DS260 doldurmayarak gerekli islemi yapmis olursunuz ve kendisi green card alamaz. Ama ileride kararini degistirirse green card almak cok zor bir sey bunu da biliyordur umarim.

 4. Bir ilave yapayım:

  +Doctorun ‘un verdiği zarfı da kendilerine verdim.
  + 3.kez sıra numaram geldiğinde konsolos ‘önünde duran bilgilerin doğru olduğuna yemin ettiriyor, sağ elini kaldırıp.

  Diğer belgeler olan ds-260 ve onun özeti sayfaları istemediler.
  Ben görüşme sonunda diplomamı alıp çıktım.

 5. Mehmet Bey sağlık raporu randevusunu kaçırdım,mülakata gitsem bana sağlık raporu al gönder mi derler yoksa tamamen elerler mi? Banka hesabimdaki para da yeterli gelmezse hem sağlık raporu hemde is teklif belgesi gönder mi derler? Biraz kafam karıştı,yardimci olursaniz çok sevinirim

  1. Bir tanesi eksik olunca hallet gonder diyorlar ama birden fazla olunca ne olur bilmiyorum.

 6. Merhaba Mehmet bey
  Öncelkle verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler, Benim iki sorum olacak
  Benim buyuk çocuğun geçen ay pasaport süresi doldu yoğunluktan yenisi için daha baş vuramadım, ancak DS 260 formunu biran önce doldurmak istiyorum acaba forma çocuğumun eski pasaport bilgilerini yazsam mülakata giderken yeni pasaportu götürsem sorun olurmu?
  Teşekkürler

  1. Mevcut pasaportla formlari doldurabilirsiniz. Ileride yeni pasaport gelince gorusmeye onunla gidersiniz.

 7. Mehmet bey merhaba,

  Vize paketi kargoya verilmiş , yarın teslim alacağım.size bir sorum olacak,

  Vize geçerlilik tarihim muhtemelen ekim in ortalarına denk gelecek. Ben ise eylül ün ortalarında USA giderim diye düşünüyorum. Ayrıca gidene kadar çalışmakta olduğum işe devam edecegm .bu sırada Ağustos gibi Schengen vizesine basvurmam da gerekecek(schengen vize tarihim bitti)
  Bir iş gezisi icin kısa bir süreliğine gideceğim Ağustosta.
  Bu durum bir problem olur mu?
  (Gc vizesi aldıktan sonra schengen vizemi de yeniletmem gerekirse)
  Cok teşekkürler.

 8. Mehmet bey.bu sene bana da green card cıktı.ds 260 formumu yolladim 2 gun önce.mülakat tarihi yaklasik kac ay sonraya veriliyor,merak ettim.

   1. Çok teşekkür ederim Mehmet bey.aşırı açık bir sekilde açıklamışsınız yazıda.diger bilgileri de okuyacağım dikkatle..

 9. Merhaba
  2018 green card görüsmesi icin istenen belgeler yeminli tercumana da onaylatılacak mı?bir arkadasa istenen belgeleri türkce olarak çeviri yaptirdim.O,hepsinin yeminli tercümandan onaylatılacagini söyledi bana
  Siz öyle birseyden bahsetmemişsiniz sanırım.yine de sormak istedim size.Teşekkürler.

  1. Gorusme Ankara’da mi? Tercumeye gerek yok ki. Oradaki herkes Turkce biliyor. Aldiginiz belgeleri oldugu gibi alip gotureceksniz.

Comments are closed.