DS260 Nedir? Nasıl Doldurulur?

DS260 nedir diye sorarsanız, bitmek bilmeyen sayfalarıyla sizi ürküten kocaman bir formdur 🙂

Çekilişi kazandıktan sonra doldurulması gerekir ve Green Card sürecinin en kritik aşamalarından bir tanesidir. Her şeyin daha yeni başladığı bir anda önünüze çıkar ve tamamının doldurması ciddi bir miktar vaktinizi alır.

Aslında bu form sizinle ilgili her şeyi yazılı olarak kayda geçiren özet bir bilgi formudur. Çok detaylı bir Cv gibidir. KCC kapsamında çalışmakta olan ABD’li otoritelere sizinle ilgili tüm bilgileri sunan bir belge diyebiliriz DS260 için.

DS260 Nasıl Doldurulur?

Öncelikle sorulara verilen cevapların eksiksiz olması çok önemli. Dolayısıyla çok dikkatli bir şekilde, acele etmeden her soruyu iki kere okuya okuya doldurmanızı tavsiye ederiz. ABD’nin birinci kural vatandaşın beyanı esastır. Dolayısıyla orada yazmış olacağınız her şey, sizi bağlar ve eksik ya da yanlış yazılan bir detay sizi vizeden edebilir.

İkinci önemli bir konu da bu DS260 formumun olabildiğince erken doldurulması gerekliliğidir. Vize randevusunu zamanında (olabildiğince erken) almak için adayın bu formu olabildiğince erken doldurması gerekir. Örneğin, “nasılsa kazandım, formun bir acelesi yok önümüzdeki aylarda doldururum.” diyenleri vize alamadığı durumlar oluyor. Çünkü vize görüşmesinin tarihi şunlara bağlı:

1- Current olup olmama

2- DS260 formunun zamanında KCC’ye ulaşması, kontrol edilmesi ve Ankara Konsolosluğa gönderilmesi

Çekiliş sonuçları açıklandıktan bir süre sonra, DS260 formu online olarak internette açılıyor. Bu formun açılma tarihi seneden seneye göre değişiklik gösteribilir (2015’te 19 Mayıs’ta açılmıştı).

Bu formun olduğu sayfaya şuradan ulaşabilirsiniz. Bu sayfada da Immigrant başlığı altında bulunan DS260, Online Immigrant Visa and Alien Registration Application linkinden forma adım adım giriş yapabilirsiniz.

DS260 Formuna girişi için tıklamanız gereken link...

DS260 Formuna girişi için tıklamanız gereken link…

Açılan sayfada Case Numaranızı girdikten sonra, güvenlik amaçlı sorulan doğum tarihinizi de doğru bir şekilde girerseniz kendi adınızı ve varsa sizinle birlikte vize almaya aday kişilerin isimlerini göreceksiniz. “IV Application” kolonu altında bulunan linke tıklayarak formu doldurmaya başlayabilirsiniz.

Dikkat: Unutmadan hatırlatalım, DS260 formlarını her bir aday için tek tek ve ayrı ayrı doldurmanız gerekiyor.

Doldurmadan önce giriş sayfası buna benziyor. "Not Started" ibrasenin basıp formu doldurmaya başlayabilirsiniz.

Doldurmadan önce DS260 giriş sayfası buna benziyor. “Not Started” ibaresine basıp formu doldurmaya başlayabilirsiniz.

DS260 Nedir? Doldurulması gereken ne gibi sorular var?

Kabaca,

a) Kimlik bilgileri: isim soyisim doğum tarihi/yeri, evli/berkar.

b)Peşinden vizenin basılacağı pasaport bilgileri soruluyor.

c) Sonra ikamet adresleri isteniyor, ancak burada sadece güncel adres değil, 16 yaşınızdan beri yaşadığınız tüm adreslerin tek tek tarih aralıklarıyla birlikte girilmesi isteniyor. İyi bir hafıza, hayat kurtaracaktır.

d) İletişim bilgileri, telefon/email gibi.

e) Sonraki kısımda ABD Adresi adı altında bir sorgu alanı var. Burada SÖZDE gittiğinizde ABD’de yaşayacağınız adresi yazıyorsunuz. Ancak bunu kimsenin ta o aşamada bilmesine imkan yok. Formda bu kısma çok takılmayın. ABD’de yaşayan bildiğiniz bir tanıdığınız/akrabanız varsa onun adresini yazın. Yoksa mesela turist olarak gittiğinizde kaldığınız bir otelin, okuduğunuz dil okulunun, üniversite adresini yazabilirsiniz. Bu şekilde vizeyi sorunsuzca alanlar da oldu.

f) Sonraki kısımda anne baba bilgileri soruluyor. ad/soyad-doğum yeri/tarihi, ayrı ayrı mevcut adresleri ve hayattalar mı gibi sorular var.

g) Varsa eşin bilgileri aynı şeiklde (fazladan bir de meslek sorusu var)

h) Sonraki kısımda yine evlilikle ilgili bilgiler isteniyor. Nerde ne zaman evlendiğiniz, daha önce başka bir evlilik yapıp yapmadığınız.

i) Burada daha önceki ABD vize ve seyahatlerinizle ilgili sorular var.

j) Sonra güncel ve eski iş bilgileriyle eğitim bilgilerini bir arada ama kronolojik gelecek bir şekilde oldurmanız isteniyor. Tam bir kariyer sitesi gibi yani, CV doldurur gibi isteniyor. Ayrıca erkekler için askerlik ve terhis bilgi ve tarihleri de buraya yazılıyor.

k) Son kısımda da güvenlik ve adli konular var. Eğer adli bir geçmişiniz yoksa, suç işlemediyseniz soruların hepsine no demenizde bir mani yok. Yine de güvenliğiniz için soruları tek tek okuyarak doldurmanızı tavisye ederim.

l) Evli adayların, evlilik cüzdanlarını upload edilmesi isteniyor.

j) En son kısımda da Social Security konusundabilgiler isteniyor. Eğer daha önce Social Security Numer (SSN) aldıysanız kart bilgilerinizi buraya girmeniz isteniyor.

DS260 yan menüsü, doldurmanız gereken sayfaları ana başlıkları...

DS260 yan menüsü, doldurmanız gereken sayfaların ana başlıkları…

Formu kaydettikten sonra, bir şekilde saklamanız gerekiyor. Ben şahsen PDF haline getirip dosyalamıştım. Konsolosluğa gönderilecek belgeler arasında bu DS260 formunun fotokopileri de olacak. Dolayısıyla hem online olarak başarıyla SUBMIT etmek hem de bu belgeyi print edilebilecek bir formatta saklamanız çok ama çok önemli!!!

Hatırlatalım bu formun tamamı İngilizce. Doldurmak için bir miktar dil bilmek şart. Eğer olur da anlamadığınız ve sıkıştığınız yerler olursa İngilizce’yi sizden daha iyi bilen birilerinden destek almanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü eksik ya da yanlış bilgi girilmesi Green Card hayalinizi suya düşürebilir.

Ayrıca sorularınız varsa, her zaman yardım etmek için buradayız 😉

 

Uzun süren ve bol detay içeren green card süreçlerinin hepsini bu sitede tek tek anlattık. Deneyimlerimizi aktardığımız, sorularınızı cevapladığımız sayfalar hemen yukarıdaki site menülerinde mevcut.  Bu güne kadar yüzlerce kişiye gururla yardım ettik ve aldığımız takdir, teşekkür ve dualar sayesinde sitemizi keyifle ve heyecanla yaşatmaya devam ediyoruz.

 

Yine de başvuru aşamasından, ABD’de yeni hayatınızı kuracağınız o heyecan dolu günlere kadar aklınıza gelebilecek her türlü konuda sizlere destek olmak isteriz. Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bu linke tıklayıp bir goz atmanızı tavsiye ederiz. 

 

Kolay gelsin.

555 thoughts on “DS260 Nedir? Nasıl Doldurulur?”

 1. Mehmet Bey yine iki sorum olacak ayrıca soruları çok hızlı cevaplandırdığınız için minnettarım.

  1) Aileden birinin yanlış bilgi, eksik belge gibi durumlardan ötürü asıl başvuru sahibinin vize hakkı yanar mı? Ya da diyelim asıl başvuru sahibinin tüm belgeleri eksiksiz, ona vize verip ailenin diğer ferdine vize vermeme gibi bir durum söz konusu olabiir mi?
  2) DS-260 formunda okul, kurum, üniversite, bölüm, cadde, sokak vs. gibi adres bilgilerinin İngilizce mi girilmesi gerekiyor? Bu bilgileri girerken kısaltmalar kullanılabilir mi? örnek mah., cad, apt. vs.

  1. 1-Belge turune gore degisir. Ama eksik belge 1 taneyse sizden bunu bulup bize gonderin diyebilirler. O surede de vizelerin hepsi bekler. Gecerli sure icinde gondermezseniz o zaman red alirsiniz. Genelde boyle oluyor ancak belgeleri tam goturmenizi rica ediyorum. Eliniozde olan sebeplerden dolayiysa asla riske atmayin.
   2-sokak mahalle gibi kelimeleri tercume etmekle ugrasmayin hic.

 2. Merhaba Mehmet bey,
  2018 talihlisiyim ve amerikada yasiyorum.
  Interview e kadar ds260 disinda baska bir form doldurmam gerekli mi?

 3. Merhaba, paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

  DS-260 formunu doldururken sisteme yüklenmesi istenen belgeler var mı?

  Teşekkürler;

 4. Merhaba Mehmet Bey,

  Benim case number’ ım 2018EU000104**, ayın 8 inde çıktığını öğrendim ve hemen ertesi gün yani 9’unda online formu doldurdum. Tüm dokümanları indirip kaydettim. Şimdi sadece beklemem gerekiyor sanırım.

  Doldurmakta gecikmedim umarım sıra numarama göre de çağırılıp çağırılmayacağım değişiyormuş sanırım.

  Bu case number (10binlerde) ve doldurma tarihimle hala şansım var mı sizce?

  Ekstra yapmam gereken bir şey var mı?

  Teşekkürler,

  1. Erman Bey cekilisten sadece 5 gun sonra doldurmussunuz. Bundan daha erken nasil olabilir bilemiyorum 🙂

   Icerde bir adaminiz falan olsa ancak o durumda bundan daha erken doldurabilirdiniz herhalde 🙂

   Saka bir yana heycaninizi anliyorum. Simdilik beklemede kalan.

 5. mehmet bey merhaba
  2016 yılı Fen edebiyat üniversite mezunuyum
  2017 de 2 ay satış temsilcisi olarak çalıştım
  daha sonra 2 ay daha başka yerde satış temsilcisi olarak çalıştım

  bu iş tecrübelerini girdiğim yerde “”does this job require at least 2 years of training or experience? “”
  yes mi demeliyim yoksa no mu ??? henuz 2 yıl çalışmadım

 6. Merhaba,
  İş bilgilerinin girildiği bölümde “does this job require at least 2 years of training or experience” şeklinde bir soru var. Ben bilgisayar mühendisiyim bizim işe stajyer de alınıyor, 10 yllık tecrübeli adam da alınıyor. Bu soruya ne cevap vermeliyiz.

  Teşekkürler

 7. Mehmet bey merhaba biz lise mezunuyuz okul kismini doldururken sadece lise bilgileri yeterlimi ortaokul veya ilk okulu da eklemek gereklimi cunku inrerview de sadece lise diplomasini gosterebilecegiz oncesi icin hic dokumanimiz yok

  1. Sizden belge olarak sadece Lise diplomasini isteyecekler. Ama butun gittiginiz okullari yazmaniz gerekiyor.

 8. Cevaplar icin cok tesekkurler birde asi karti ile ilgili soruya evet diyoruz doktor dan gorusme oncesi alacagimiz icin cunku hayir diyince aciklama istiyor dogrumu anlamisim

 9. Merhaba Mehmet bey,
  Interview e giderken istenilen evraklar arasinda Police Records var: “Which Applicants Need to Submit a Police Certificate
  Each applicant aged 16 years or older must submit all required police certificates to the U.S. Embassy or Consulate at his or her interview.”
  Bunu bagli bulundugumuz emniyet mudurluklerinden mi alacagiz?
  Tesekkur ederim

Comments are closed.