Covid Dönemi Başkan Vize Kararı

Herkese merhabalar,

Bugün maalesef birazcık kötü bir haberle karşınızdayız. Covid Dönemi Başkan Vize Kararı…

Seçim öncesinde verdiği sözler dolayısyla göreve başladığı günden beri her türlü göçmen grubuyla mücaadele eden Trump başkan çeşit çeşit bahanelerle vizelere ve green cardlara dur demeyi başardı. Kimi ülke vatandaşlarına terörist onlar dedi, kimisinin ülkesinde düzen yok gelenler hep suçlu insanlar dedi. Kendi ülkesinde büyümüş gençlerin mevcut green cardlarına mani oldu, gibi gibi bir sürü uygulama derken şimdi de önüne güzel bir covid bahanesi çıktı.

Daha önce Nisan ayında altına imza attığı 60 günlük göçmenlik vizeleri durdurma kararnamesi hala mahkemede adalet ararken geçen hafta bu durdurmayı 31 Aralık 2020’ye kadar uzatan yeni bir kararname imzaladı. Yani her türlü green card ya da çalışma vizesi bu tarihe kadar işlem görmeyecek.

Su içemeyen adam

Başkan bu kararı mevcutta işssiz olan 30 Milyon ABD’liyi korumak için aldığını söylüyor ama bunun iş piyasalarına etkisi o kadar minimal ki ölçülmesi imkansız gibi bir şey. Evet, eski başvuru sayılarına bakınca, bu kararla 600 binden fazla yeni göçmen adayı ABD’ye başvuru bile yapamayacak gibi görünüyor. Ama zaten binlerce kişi virüs yüzünden başvuru bile yapamayacaktı.

Hatta kabaca bir hesap yapayım. Her bir göçmen vizesi kişi başı ortalama bin dolar desek, ve üstüne de her yeni gelen göçmenin ev, eşya, araba derken kişi başına ABD dışında kazanılmış bir 5bin dolar daha harcayacağını var sayarsak, GURURLA gelmesine mani olunan bu 600 bin göçmen 3.6Milyar dolarlık bir gelir kaybı demek oluyor.

Ayrıca yeni göçmenlerin her zaman fikir ve çalışma gücü olarak içerdeki moralsiz Amerikalıdan daha fazla katma değer sağladığı aklı başında insanlar tarafından takdir edilir durumda. Amerika’yı Amerika yapan şeyin göçmenler olduğu unutulması zaten çok trajik bir şeyken atladıkları ufacık detay, o çalışkan, girişken ve akıllı göçmenler uzaktan da işe alınır, yani Trump’ın dandik vizenize muhtaç değil o koca koca şirketler. Buradan ortaya çıkan vergi kaybının nasıl ölçüleceğini ekonomistlere bırakmak lazım.

Ama Trump çok emin. Yani bu karar ABD için en doğrusu. Malum seçimler kapıda, ekonomi genel olarak tepe taklak, eşitlik ve adalet ayaklar altında, gençler hala sokakta… O zaman henüz daha gelmemiş olanları ezelim ki parti tabanımız biraz rahat etsin diyor ve böyle bir karara BİR DAHA imza atıyor.

Peki bu durdurma kararı green card çekilişi kazananlar için ne demek oluyor?

DV2020‘cilerin; Covid19 dolayısıyla zaten kapalı olan konsolosluklar, ya tekrar açılırsa diye bir ümitle beklemelerine gerek kalmadı ve vize alma ihtimalleri resmi olarak bitti. Çünkü çekiliş sisteminin takvim yılı Ekim-Eylül şeklinde oluyor ve bu uzatma kararıyla birlikte DV2020 bitmiş oldu.

DV2021‘ciler içinse durum şimdilik bu kadar kötü değil. Sadece onlar için takvim yılı Ekim yerine Ocak 2021’de başlamış olacak. Bu durum şu aşamada kesnlikle bir çeşit dezavantaj ama zaranın boyutu zamanla anlaşılacak.

Sonuç olarak bütün dünya olarak çok karışık günlerden geçiyoruz. Herkes için hayırlı olsun diyelim. Sorularınız varsa bize ulaşın.

Amerika’dan sevgiler…

3 thoughts on “Covid Dönemi Başkan Vize Kararı”

  1. Selam, twitter da bu yazılanların tam aksini eden paylaşımlar var. Size aynısını copy paste yapıyorum. ABD GREEN CARD İSTANBUL sayfası tweti…DV-2020 talihlilerine müjdeli haber: Haklarınız yanmıyor. 2021’de ilk önce askıya alınan 2020 vize mülakatları yapılacak ve uygun şartları taşıyanlar vizelerini alacak. DV-2021 görüşmeleri 2020 dosyalarından sonra şubat veya martta başlayacak. Moral bozukluğuna son.! #GreenCard

    1. Bu yonde herhangi bir aciklama yok. Siz de arastirin isterseniz.

      Ayni twitin altinda, ayni hesabin yazdigi sey: “Haber tahmin veya öngörü değil, gerçek bir haber. Kaynağını açıklamak zorunda değiliz. Net tarihleri de biliyoruz. İddia ediyoruz: bu haberi dünya genelinde ilk biz yayınlıyoruz. İsteyen inanır, isteyen inanmaz… #GreenCard”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *