Cleveland OH (Hüseyin)

Herkese merhabalar,

Mehmet Bey’e çok tesekkür ederim. Onlar sayesinde biz de ABD’ye geldik. Her türlü sorumuza atlamadan cevap verdiler.

Yaşadığımız tecrübeleri ve yaptığımız secimleri neye göre yaptığımızı paylaşmak istedim. Umarım kafasında soruları olan arkadaşlara faydam olur.

Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki pahalı bir şehirden kesinlikle başlamayın. İş olanakları çok olan ve giderlerin daha düşük olduğu yerlerden başlamak ve tecrübe kazandıkça iş bulma olanağınız artacağını hatırlatarak daha sıcak ve dolayısı ile pahalı yerlere gitmekte fayda var.

Başlangıç olarak en azından 6 ay ucuz ve iş olanaklarının olduğu bir şehirden başlamak çok faydalı. İşlemler, evraklar tamam olana kadar çevreye ve kültüre alışana ve ingilizce ilerleyene kadar faydası çok oluyor. Çünkü Amerika’da eğitim ve özellikle tecrübeniz yoksa iş bulmak gerçekten büyük şans. Dediğim gibi, bu sebeplerden biz Cleveland şehrinde (Ohio eyaletinde) başladık. Tek kötü yani hava soğuk. Sıcak yerlere çok talep olduğundan hem hayat pahalı hem de iş bulmak zor. Lokantaların ve cafelerin bol olduğu bir yerde oturuyoruz. Nerde ise hepsi ahçı veya garson arıyor. Aklınızda olsun. Mümkün ise TR de iken iş bulup gelin. Eğer değilse ise alım süreçleri çok ağır işliyor. Minimum 3-6 ay iş bulamama durumu söz konusu olabilir.

Daha fazla sorunuz olur ise lütfen sorun. Elimden geldiğince kısa da olsa cevap vermeye çalışırım.

2018 greencard talihlisi olarak Cleveland OH’ye gelmeyi seçtik. Eşim (44), ben (48) ve 19 aylık kızımız ile geldik. Bebek ile gelmek biraz riskli onu baştan söyleyeyim. Bir eşin çalışması çocukla zor oluyor. Kız kardeşim ve annem burada olduğu için biz şanslıydık.

Şehir ve özellikle ev seçerken şunlara çok dikkat ettik :

1- İlk gelişimiz 2019 mart ortasıydı. 3 hafta kaldık. Eşim işinden izin aldı. Nisan başı döndük. Burayı görmeden kesin karar vermek istemedik. Banka hesabı açtık. Etrafı gördük. Kışlık giyecek, ev eşyaları getirdik ve burada bıraktık (6 bavul ile geldik).

2- İyi ki 3 hafta kalmış ve dönmüşüz. Greencardım tam 3 ay sonra geldi. Yoksa 3 ay boşuna bekleyecektik. Sosyal güvenlik kartımı ise gelince ben direkt ofise giderek kendim çıkarttırdım. Eşimin ve kızımın kartları 1 ay içinde gelmişti.

3- Eylül 12’de 6 ayı geçirmeden bu sefer uzun süreli olarak geldik. Eşim işinden ayrıldı. Bende işlerimi toparladım.

4- İlk 6-12 ayda başlamak üzere, alışmak ve tecrübe sahibi olmak için, ucuz ve iş olanakları fazla olan tanıdığımız ve güvendiğimiz insanların olduğu bir şehir seçmeye karar verdik.

5- Soğuk olsa da ucuzluğu ve güvenliği ile ağırlıklı olarak emeklilerin yaşadığı bu şehri iş olanakları sebebiyle seçtik. Özellikle Cleveland Clinic sebebiyle sağlık sektörü ve sağlık turizmi burada çok iyi.

6- Hava soğuk genelde olduğu için arabamızı 4×4 bir model aldık; 2013 model Subaru legacy = 5.000 $

7- Evimizse 2+1, 120 m2. 4 hatta 5 kişi bile kalabilir. Gereksiz büyük ama konumu süper. 3 katlı bir evin 2. katı şeklinde. Annem de bizimle kaldığı için 1 oda da fazladan olsun istedik.

8- İlk 6, hatta 12 ay için eşyalı, her şey içinde ve özellikle istediğimiz zaman çıkabileceğimiz bir yer istedik. Bu süre zarfında işlerimizi oturtur ve yaşayacağımız yeri daha iyi seçeriz diye düşündük. Otobüse, yani sosyal hayata ve markete yakın olsun istedik. Evimiz caddeye 3 dakika yürüme mesafesinde ve caddede 10’a yakın restaurant ve cafe var.

9- Üst katımız 1+1, 50-55 m2 civarı. Her şey dahil kirası 1.550 $. Kontratsız veriliyor.

10- Kira+ısınma+elektrik+su+internet içinde toplam 1,950 dolar veriyoruz. Kontrat yapmadık. En güzel yanı istediğimiz zaman çıkabiliriz.

11- Eşim ilk 1 ay içinde hotelde supervisor olarak iş buldu. Otobüs ile 20 dakika da işe gidiyor. Şu anda en az 5 kişi daha arıyorlarmış housekeeping departmanına.

12- Süpermarketler, oteller ve Macy’s gibi markalar ın hepsi eleman arıyor. Çalışanlar göçmenler. Caddedeki restoranlar ve cafelerde de eleman aranıyor.

13- Şehirleri karşılaştırmak için aşagıdaki gibi bir linkte vermek mantıklı olabilir. Yaşam giderlerinden benzin fiyatlarına kadar her şeye dikkat edilmiş ve sıralamalar ona göre .

Şehirlerin sıralaması için: https://www.expatistan.com/cost-of-living/cleveland

2- Şehirlerin karşılaştırması için: https://www.bestplaces.net/compare-cities/cleveland_heights_oh/east_los_angeles_ca/costofliving

3- Şehir bazında giderler için: https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Cleveland

14- Başlangıçta eşyalı ve tüm giderler içinde merkezi bir yerde kalmakta fayda var. Mümkün ise kontrat olmasın. Eşya ve elektrik+ısınma+internet açtırma gibi işlemlerde çok uğraştırıyor özellikle kredi geçmişiniz yok ise. Eşyasız 1+1 ev bizim burada 600 USD dan başlıyor. 1+1 eşyalı ve elektrik+su+ısınma+internet içinde ise 1.150 den başlıyor. Merkezi olsun ve markete, sosyal hayata, otobüse yakın olsun derseniz 1.500 civarı. Bizde böyle bir evi tercih ettik.

Clevland’tan giriş yapmak isteyen talihliler bana ulaşabilir.

Amerika’dan selamlar,

Hüseyin

mhyildirim@hotmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *