Acaba Green Card Çekilişi ‘ni Kazandım Mı?

Green Card Çekilişi ‘ni kazandığınızı nasıl kontrol edersiniz?

Başvurunuzu yaptıktan yaklaşık 6 ay sonra merakla beklediğiniz o gün geldi çattı: Yani kazananların açıklandığı o gün…

Her yılın Mayıs ayında, yine online olarak çekilişi kazananlar KCC (çekiliş işini organize eden resmi kurum – Kentucky Consular Center) tarafından açıklanıyor (bu tarih başvuru onay formunda yazılıydı).

Sorgulamanızı aşağıdaki ekranlardaki gibi şu siteden yapabilirsiniz (başvuru yaptığınız sitenin aynısı)

Önceki yazılarımızda belirttiğimiz konfirmasyon sayfasının üzerindeki numara tam da burada devreye girecek. Green Card Çekilişi ‘ni kazanıp kazanmadığınızı kontrol etmek için bu numarayı ve soyadınızla doğum yılınızı girerek sonucu görebilirsiniz.

 

KAZANAMAZSANIZ BU EKRAN:

 

kazanamayan

 

 

 

 

 

 

 

 

Not: Kazanamadınız ekranı çıkarsa ilk etapta çok üzülmeyin derim. Son 2 yıldır KCC akıl almaz hatalar yaparak kazanan ve kazanamayan insanları birbirine karıştırdı. Hayır biz bunu nereden biliyoruz, çünkü bizim de başımıza geldi. Kazanamadık zannederken, bir akşam sadece eşime tekrar kontrol edin diye bir mail geldi. Girdik baktık ki ben kazanmışım, halbuki bana hiç bir mail gelmemişti. Uzun lafın kısası takip eden 10-15 gün içinde tekrar tekrar girip bakmanızda fayda var.

Yine de kazanamazsanız üzülmeyin sonraki senelerde bir daha bir daha deneyebilirsiniz 🙂 Dünyanın sonu değil sonuçta ve her sene yeniden şans kapınızı çalabilir.

 

KAZANIRSANIZ BU EKRAN:

 

kazanan

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranı görürseniz Green Card Çekilişi ‘ni kazandınız demektir. Önce bir durup anın tadını çıkartın 🙂

Çıkan yazıda özetle, devam eden süreçlere katılmak üzere seçilen kişilerden biri olduğunuz söyleniyor ve bundan sonraki aşamalar için DS-260 formunu acilen doldurmanız gerektiği yazıyor (form için sonraki yazılara bakabilirsiniz).

 

Yalnız bu mektup Green Cardı kesin olarak aldığınız anlamına gelmiyor! Ve aslında süreç daha yeni başlıyor.

 

Bu mailde size case numaranız (aday dosya numarası) açıklanıyor (2019EUxxxxx gibi).

 

Bu numara 3 ayrı bilgiyi içinde barındırıyor:

 

1- Sürece dahil olacağınız ve vizeyi alacağınız yıl

2- Bölge kodunuz (Bölge kodu Türkiye için Avrupa yani EU)

3- Kurada çekilen sıra numaranız

 

Bu sıra numaranız bundan sonraki süreci belirten çok önemli bir detay. O Case Number’ı ezberlemenizi tavsiye ederiz.

Vize görüşmeleri bu sıra numaralarına göre, küçükten büyüğe doğru çağrılarak yapılacak. Yani numaranız ne kadar küçükse o kadar şanslı oluyorsunuz ve biran önce görüşmeye çağrılıyorsunuz.

Bu görüşmeye çağırma işini de yine KCC denen kurum yapıyor. Sıranız gelip gelmediğini takip etme işini ayrı bir yazıda anlatacağız. O sayfaya geçinceye kadar, Green Card Çekilişi ‘ni kazandıysanız kutlama yapmaya devam edebilirsiniz 🙂

 

Uzun süren ve bol detay içeren green card süreçlerinin hepsini bu sitede tek tek anlattık. Deneyimlerimizi aktardığımız, sorularınızı cevapladığımız sayfalar hemen yukarıdaki site menülerinde mevcut.  Bu güne kadar yüzlerce kişiye gururla yardım ettik ve aldığımız takdir, teşekkür ve dualar sayesinde sitemizi keyifle ve heyecanla yaşatmaya devam ediyoruz.

 

Yine de başvuru aşamasından, ABD’de yeni hayatınızı kuracağınız o heyecan dolu günlere kadar aklınıza gelebilecek her türlü konuda sizlere destek olmak isteriz. Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bu linke tıklayıp bir goz atmanızı tavsiye ederiz. 

34 thoughts on “Acaba Green Card Çekilişi ‘ni Kazandım Mı?”

 1. Merhaba Mehmet Bey,
  Bugün çekilişi kazandığımı öğrendim. DS 260 formunu şu anda doldurabiliyor muyuz ve istenen bilgiler için pasaportumuz gerekli mi.Henüz pasaport çıkartmadım.Özetle formu doldurmadan önce hangi evraklara sahip olmalıyız anlatırsanız sevinirim.

 2. Teşekkürler.
  Bir sorum daha olacaktı.Mülakat öncesinde illa ki hesabımızda para göstermeliyiz ve tapu üstümüze olmalı mı. Sigortalı bir işte gitmeden önce çalışıyor olmak bir artı olur mu?

  1. Evet nakit olmasi gerekiyor. Ne kadar cok o kadar iyi yanina ek tapu,ruhsat vs olursa o kadar iyi. Tr’de is onlari pek ilgilendirmez, sadece Amerika’da bir is bulduysaniz o biraz faydali olabilir.

 3. Merhaba 2018 çekilişinde bende hak kazandım fakat sıralamam 37.000 lerde. Acaba randevu tarihinin gelmemesi gibi bir durum olabilir mi. Geçen 2 yıl hangi numaralarda kapanmış bilginiz var mı. Birde para gerekiyor diyor bazi sitelerde bu da dogru mu.Teşekkürler

  1. Hic istemeyiz ama boyle bir ihtimal küçük de olsa mevcut. Sabirla bekleyeceksiniz. Evet, para gerekiyor. Abd’de hayat kurmaya yetecek kadar diye tanimlanan bir miktarda nakit gormek istiyorlar. Bu ve benzeri tum bilgiler sitemizde mevcut. Hayirli olsun şimdiden.

 4. Merhaba,

  Interview sonrası vizenin kesinleşmesi ne kadar sürüyor? 2018 mart ayında görüşme yaptık diyelim, vize başlangıç tarihi ne olur en erken sizce?

  1. Vize anında orada konsoloslukta onaylaniyor. Ertesi gün bile gidebiliyorsunuz. Sağlık raporundan 6 ay sonrasına kadar da gecerliliği oluyor.

 5. merhabalar:
  ben 2 mayıs 2017 de başvurdum ve şu anda bana green card çıktı. fakat erkek arkadaşımı da götürmek istiyorum dolayısıyla ailelerden dolayı hemen şimdi nikah da yapamıyoruz. case number: 12000lerde. ben DS-260 formunu en geç tarihe atmak istiyorum çünkü 7-8 ayı bulacak evliliğimiz. en geç mümkün olan tarih nedir? 2018 mart ayında da doldurabilir miyim? cevabınız benim için çok önemli şimdiden teşekkürler

  1. O sekilde en gec gibisinden bir tarih belirlemek mumkun degil. Formu gec doldurdugunuz her gun green card riske giriyor. Niahi erkene alma imkaniniz yoksa yapacak bir sey yok, sansinizi tekrar denemekten baska.

   Bunun sebebi cesitli sebeplerde formu gec dolduranlarin olusturdugu backlog. Yani her ay tekrar aciklanan numaralar icinde kazanan kisiler, formunu henuz doldurmamisa ya da gec doldurmussa randevu sirasini ona gore aliyor. Afaki konusuyorum, mesela sizin siraniz normalde Kasim’da gelse ama siz formunuzu Martta doldurursaniz, sizin randevunuz Nisana kadar hic degerlendirilmeyecek. Nisandan sonra da sizden onceki aylarda sirasi gelen ama formunu gec doldurmus kisilere randevu verilmesi bittikten sonra sizin gec doldurulmus formunuza sira gelecek. Bu backlog etkisinin ne kadar yogun olcagi bilinmediginden formu gec doldurmak nasil bir duruma sebebiyet verir onceden bilmek mumkun degil.

 6. Merhaba. 2018 çekilişini kazandım. Formu doldurmak için danışman sirket kullanmak avantajli midir?

  1. Arzu ederseniz kullanin. Ama bilgiler sizde, form onunuzde. Karar sizin.

Comments are closed.